Sen zpěvačky Kateřiny Marie Tiché: Chci vidět velryby na širém moři
11. února 2024
Reportér 02/2024 · Číslo 114Sen zpěvačky Kateřiny Marie Tiché: Chci vidět velryby na širém moři
11. února 2024
Reportér 02/2024 · Číslo 114Sen zpěvačky Kateřiny Marie Tiché: Chci vidět velryby na širém moři
Po Davidu Stypkovi jako by zdědila nejen kapelu Bandjeez, ale taky neobvykle hlubokou, přemýšlivou upřímnost. Letos jí bude třicet: Kateřina Marie Tichá. Vystupuje od osmnácti, ale ještě před pěti lety byla téměř neznámou zpěvačkou a před třemi takzvaným „objevem“. Loni už zpívala při prezidentské inauguraci, a když teď s Bandjeez vydává desku Plamen, je téměř jisté, že půjde o jedno z nejúspěšnějších českých alb roku 2024.
Letos to nedávám. Vychází deska, máme turné, ale nedávno jsem volala manažerovi, jestli si můžu vzít měsíc volna na podzim. Začínám na sobě cítit, že mi cestovací pauza chybí.
V tuhle chvíli buď do Himálaje, nebo ještě radši do Peru, protože se učím španělsky.
Klidně. Shodou okolností jsem poslední dva roky měla v Guatemale i na Kostarice doprovod, příbuzní se radovali, že přestávám být samotářkou na cestách, ale příště asi zase pojedu sólo. Cítím, že to je správně, a těším se.
Rozhodně. Jako zpěvačka jsem často obklopena lidmi, ale po nějakém čase samoty obvykle přijdu na úplně jiné, důležité myšlenky.
Taky, ale pro mě je zásadnější celistvý osobní svět, až od něj se odvíjí svět hudební.
Potřebuju mít dobře nastavený osobní život, to je priorita. V takovém případě je pravděpodobné, že půjdu dobrým směrem i hudebně.
Nesmí být na úkor všeho ostatního, což se muzikantům stává. Já hudbu samozřejmě miluju, bývá mi bez ní smutno, ale na druhou stranu na světě nejsem kvůli tomu, že bych ostatním dlužila nějaké své umění. Muzikanti občas mívají pocit, že musí tvořit i za cenu bolesti, kterou jim tvorba způsobuje, ale tomu já už nevěřím.
Tím začíná spousta lidí. Zažíváš nějakou bolest a potřebuješ ji ze sebe dostat, tak o tom zpíváš nebo třeba maluješ. A můžeš pak mít dobrou zpětnou vazbu – jiným se to líbí, nebo dokonce říkají, že jim to pomáhá. Což je nebezpečné, protože chceš podobných věcí dělat víc, a najednou tě to udržuje v jakési bolavé komfortní zóně. Je ti blbě, seš v depce, píšeš těžký písně, ale víš, že v tom jsi dobrej.
Když se mi rozpadl můj první, strašně dlouhý vztah a já moc nevěděla, co se sebou. Bylo mi tak třiadvacet.
Zhruba. Tehdy se mi začaly sypat domečky z karet a trvalo to až do covidu, kdy jsem se nějak zastavila, všechno přehodnotila a udělala rozhodnutí, že v životě záleží jen na tom, abych byla pokud možno šťastná.
David byl ukazatelem pro můj život a jeho příklad mě ovlivnil vesměs v dobrém, ale občas i trochu odstrašujícím způsobem. Nikdy jsem nepotkala člověka, jehož tvorba by ke mně tak hluboce promlouvala, ale zároveň vím, že ho to semtam užíralo… A zdaleka nejen Davida, mluvila jsem o tom třeba i s Jindrou Polákem z kapely Jelen, který zažíval totéž. Stál na křižovatce mezi tím, jestli chce být šťastný, nebo pokračovat sebezničující cestou, kde sice bude spousta silných uměleckých podnětů, ale zároveň ho to postupně zničí. Pokud jde o mě, tak se nechci kutálet ze stráně dolů – i když bych tam na dně asi mohla najít kouzelný rostliny.
Kateřina Tichá přijala umělecké prostřední jméno na počest svých prababiček Marií. Odmala se zajímala o hudbu a zpívala v několika sborech. „Když jsem byla holka, bydleli jsme v Čerčanech a naši měli kazetu s albem Proměny od Čechomoru, na kterém zpívá i Lenka Dusilová. Pamatuju, že jsem se zamilovala jak do divokosti Čechomoru, tak do Lenčina hlasu. Tehdy mě napadlo, že jednou chci dělat něco aspoň trochu podobného tomu, co umí tahle ženská s nádherným hlasem.“
Kariéru odstartovala zasláním několika písní úspěšnému hledači talentů Martinu Červinkovi, s nímž mimochodem spolupracuje dodnes a za jehož pomoci vydala roku 2012 debutový song s názvem Vzpomínej. O rok později byla nominována na cenu Český slavík coby objev roku. V roce 2013 také začala jezdit jako důležitý host koncertů skupiny Jelen, v čemž pokračovala následujících deset let, teprve nyní se s Jelenem loučí.
Roku 2020 vydala debutové album Sami, za které získala cenu Anděl v kategorii Objev roku, titulní píseň byla navíc oceněna cenou Žebřík za videoklip.
Po smrti kamaráda a kolegy Davida Stypky převzala roku 2021 jeho kapelu Bandjeez, se kterou nyní vydala výborné album jménem Plamen.
Kvůli studiím na Karlově univerzitě (sociologie a sociální antropologie) se přestěhovala do Prahy, kde žije dodnes, zároveň ale s krosnou – a občas taky s ukulele – objevuje svět.
Asi tak osm a půl.
Horskou dráhou byl rok 2022, nic intenzivnějšího jsem nezažila. Mám pocit, že jsem během něj stihla několik životů.
Podpořte Reportér sdílením článku
Autor velkých rozhovorů a reportáží s velmi dobrodružnou povahou.