Zázračná sedmička a strategie Forresta Gumpa. Nečekaně skvělý rok odměnil optimistické investory
14. ledna 2024
Reportér 01/2024 · Číslo 113Zázračná sedmička a strategie Forresta Gumpa. Nečekaně skvělý rok odměnil optimistické investory
14. ledna 2024
Reportér 01/2024 · Číslo 113Zázračná sedmička a strategie Forresta Gumpa. Nečekaně skvělý rok odměnil optimistické investory
Světové akciové trhy loni vykázaly nečekaně dobré výsledky. Dařilo se i hlavním akciím v Česku. Obávaná velká ekonomická recese naštěstí nepřišla, i když Evropa je na tom o něco hůře než Amerika. Hezké průměrné nárůsty ovšem vyžadují bližší pohled. Vydělali hlavně ti, kdo vsadili na největší technologické firmy světa.
Pro investory to měl být druhý ztrátový rok v řadě. Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022, energetické krizi v Evropě, pádivé inflaci a největším propadu investic od doby globální finanční krize měl i rok 2023 patřit k těm nejtěžším za několik desítek let.
Drtivá většina z pěti set analytiků, stratégů a investičních mágů, které před rokem v tradičním průzkumu oslovila agentura Bloomberg, očekávala recesi ve Spojených státech, eurozóně i Británii. Jejich nejčastějším investičním tipem proto bylo zbavit se amerických akcií, vsadit na opětovný růst Číny po covidu a jako jistotu nakoupit státní dluhopisy.
Kdo však takový většinový názor loni poslechl, prohloupil. V horším případě takový investor prodělal. V lepším vydělal výrazně méně, než by jinak mohl, což jen potvrdilo, že dlouhodobější vývoj na finančních a kapitálových trzích se jen obtížně odhaduje a stále platí, že křišťálovou kouli nikdo opravdu nemá.
Největší téma loňského roku byly obavy z výrazné recese v největších západních ekonomikách, jež se postupně ukázaly jako přehnané. Inflace dál polevila a první centrální banky, včetně té české, přešly koncem roku do fáze snižování úrokových sazeb. A svět, aspoň ten investiční, v němž se úspěch měří procenty a penězi, má díky tomu všemu za sebou jedno z nejvýnosnějších období v historii.
Může to znít až zlomyslně, ale faktem je, že investice, které měly podle většinových odhadů loni na hodnotě ztrácet, rostly a naopak majetek, který měl být atraktivní, spíš stagnoval nebo i klesal. Nejvýrazněji to bylo loni vidět na amerických akciích. Měřeno akciovým indexem MSCI přidaly americké akcie za loňský rok více než sedmadvacet procent, byť o největší část zhodnocení se postarala úzká skupina technologických společností. Evropským akciím se dařilo také, stouply o více než pětinu. Pražská burza, tvořená především trojicí nejobchodovanějších titulů v pořadí ČEZ, Komerční banka a Erste, loni vyrostla o téměř osmnáct procent. Ale rostla i další aktiva. Celosvětově zamířily vzhůru podnikové i státní dluhopisy, ke zhodnocení se vrátily realitní fondy a díky vysokým úrokovým sazbám vydělávaly i peníze uložené v konzervativních fondech peněžního trhu. Po výplachu a velkém propadu v roce 2022 se loni vyhouply vzhůru i nejpopulárnější kryptoměny. Bitcoin, nejrozšířenější kryptoměna, usilující letos o získání statusu standardní investice, loni přidala v korunovém vyjádření přes sto padesát procent.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.