Unikátní Koldům v Litvínově: budovatelský sen, který zchátral a zevšedněl
15. ledna 2024
Kdo kolem projíždí poprvé a nic o té stavbě neví, může si krk ukroutit – zvědavostí i údivem. Kolektivní dům neboli Koldům stojí na úpatí Krušných hor na okraji Litvínova. V areálu určeném pro zaměstnance Stalinových závodů kdysi žilo čtrnáct stovek lidí, kteří věřili, že mají štěstí na nejluxusnější bydlení v republice. Novinář Jan Beneš z Českého rozhlasu se Koldomu věnoval několik let a výsledkem je kniha, vůbec první svého druhu.
Projížděl jsem kolem někdy koncem devadesátých let a myslel jsem, že to je nemocnice.
Jsem rodilý Pražák, vyrůstal jsem kousek od dejvického Kulaťáku (Vítězné náměstí v Praze 6, pozn. red.).
Za vším hledej ženu. Moje první žena byla z Bíliny, druhá je odsud z Litvínova. Kam mě ženy přitáhnou, tam žiju.
Když jsem zjistil, že to není nemocnice, začal mě ten příběh zajímat. Vyptával jsem se různých lidí, ale jejich odpověď byla většinou hodně povšechná – něco na způsob „to byl takovej dům, ve kterým byly různý služby“. Hledal jsem knížku, kde bych si přečetl víc, a s údivem zjistil, že žádná neexistuje. Našel jsem jen nějaké odborné články týkající se architektury a urbanismu, ale nic, kde by bylo popsané každodenní využívání Koldomu, které mě zajímalo nejvíc.
Šlo výhradně o zaměstnance litvínovské chemičky a jejich rodiny. Fabrika vznikla už za Hitlera, vyráběly se v ní pohonné hmoty z uhlí. Nacházela se v Sudetech, takže v ní pracovali Němci a váleční zajatci. Po válce jedni i druzí zmizeli a bylo třeba sem nalákat nové lidi. Posloužit k tomu mělo mimo jiné právě tohle unikátní bydlení.
Samozřejmě že straníci měli přednost, v podstatě to byla podmínka. Ale důležité bylo i něco jiného – aby ten člověk byl užitečný. A nešlo jen o funkci, ale hlavně o odbornost.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.