Vyhořelý hospodský, zákeřná hypermobilita i neférové přijímačky. Nejčtenější Rozhovory dne roku 2023
31. prosince 2023
31. prosince 2023
archiv
Speciálně pro web magazínu Reportér vznikají každý všední den rozhovory. Deset těch, které byly v roce 2023 nejčtenější, vám nyní přinášíme. Všechny jsme pro vás odemkli, takže můžete ochutnat, s jak pestrou skladbu zpovídaných se na našem webu můžete setkat.
Nejčtenějším rozhovorem roku 2023 byl ten s majitelem hospody šumavské hospody U Štěpána, kterou dost možná znáte z pořadu Ano, šéfe!. Majitel Štěpán Ruda ji loni zavřel: „Už nějakou dobu, asi tak dva nebo tři roky, jsem cítil, že to není dobré. Bylo čím dál jasnější, že z toho pracovního kolotoče budu muset alespoň na chvíli vystoupit,“ říká. Ale trvalo jen osm měsíců, než Ruda dveře hospody zase otevřel. S tím, že bude řadu věcí dělat jinak, třeba si už nenechá poroučet od podřízených. V rozhovoru otevřeně vypráví o svém vyhoření, potížích i plánech do budoucna.
Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců narozených v Česku. Na konci roku 2015 s kamarádem založil facebookovou stránku Sapa Trip, z níž je dnes populární sociální projekt, který usiluje o sbližování Čechů a Vietnamců a lepší obraz Vietnamců ve společnosti. Nguyen Manh Tung v rozhovoru vypráví o svém dětství Česku, o stereotypech i o tom, v čem je mladá generace českých Vietnamců jiná než její rodiče.
Když ve čtyřiceti letech uděláte bez jakéhokoli úsilí provaz, jste nejspíš hypermobilní. Stejně jako když položíte předloktí na stůl a malíček zvednete do pravého úhlu. Ovšem není to taková výhra, jak by se na první pohled mohlo zdát. O tom, proč je hypermobilita nebezpečná, jak ji poznat a jak s ní pracovat, je rozhovor s jógovou terapeutkou Zuzanou Klingrovou.
I díky populačně silným ročníkům dětí se na jaře ukázalo, jak špatně jsou u nás nastavené přijímací zkoušky na střední školy. Analytik Informačního centra o vzdělávání EDUin Jan Zeman v rozhovoru vysvětlil, proč jednotné přijímačky diskriminují děti z horších sociálních poměrů a v čem je jejich největší problém.
Už i v městských domácnostech se čím dál častěji kompostuje. Co na takový domácí kompost rozhodně nepatří, jak je to s rozložitelnými sáčky z bioplastu a co dělat, když se vašemu kompostu nedaří, vysvětluje Kristýna Mrkvičková z projektu Kokoza.
O správně výživě se často mluví i píše, ale většina lidí o ní má velmi zkreslené informace. Podle experta Martina Jelínka pořád platí, že se „ujídáme k smrti“. Na jakých zásadách se dnes odborníci shodují, proč klidně můžeme vynechat svačiny a v čem konkrétně je problematický fast food?
Dívali jste se letos opět na StarDance? Pak vás možná překvapí, že pro vrcholové sportovní tanečníky jsou podobné pořady tabu, aspoň do doby, než skončí s aktivní soutěžní kariérou. Se špičkovou tanečnicí Annou Riebauerovou jsme mluvili o tom, proč se rozhodla zúčastnit slovenské Let’s Dance, co vyplynulo z její bakalářské práce o maskulinitě v tanečním sportu nebo o tom, proč není svět tanečního sportu zrovna nejpřívětivější prostředí.
Většina z nás si přeje umřít doma. Ne vždy je to možné, i proto před lety začaly vznikat hospice, tedy zařízení, kde se starají o nevyléčitelně nemocné v terminálním stadiu. Pokud je vnímáte jako chmurná místa plná bolesti a pláče, vězte, že realita často vypadá jinak. Viktor Glier z Hospice svatého Lazara v Plzni vypráví o tom, jak péče o umírající v praxi vypadá, jací lidé se o ně starají a proč se tu už vůbec nic nezakazuje.
Možná i vy jste podlehli trendu pokojových rostlin. Narazíte na ně v kavárnách, lidé se o nich často baví, sdílí si tipy, pokojovek jsou plné sociální sítě. Lenka Grabicová v tomto oboru podniká. Ptali jsme se jí, jak se k pokojovkám dostala, jaké chyby lidé v péči o ně nejčastěji dělají nebo na to, které rostliny patří mezi nejoblíbenější.
V Česku roste počet pacientů s chronickým onemocněním ledvin, odborníci dokonce mluví o epidemii. Souvisí to s prodloužením života a také s výskytem civilizačních nemocí, jakými jsou hypertenze, obezita či cukrovka. Se špičkovým odborníkem na transplantace ledvin, profesorem Ondřejem Viklickým z pražskému IKEMu, jsme hovořili o tom, jak se nemoci ledvin léčí, kdy se využívá dialýza a pro koho je vhodná transplantace. A i tom, že ledviny většinou nebolí, takže mnoho pacientů ani neví, že má nějaký problém.
Podpořte Reportér sdílením článku
Článek byl připraven redakčním týmem magazínu Reportér