PODCAST: Trump, Eurobabiš a další radosti roku 2024

14. prosince 2023

Post Image

PODCAST: Trump, Eurobabiš a další radosti roku 2024

Play icon
36 minut

koláž: ČTK/Profimedia.cz a Redakce Reportér

Existují alternativní či dokonce optimistické scénáře toho, co nás čeká v blížícím se roce 2024? Opravdu porazí Joea Bidena jeho vysoký věk a v listopadových prezidentských volbách zvítězí Donald Trump, který nedávno řekl, že chce být jeden den diktátorem? Je hotovou věcí, že v Česku vyhraje ve volbách do Evropského parlamentu Andrej Babiš? Co čeká válčící Ukrajinu? Jisté je, že někdy se dějiny vydají jinou cestou, než se očekává. Další díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí. Tentokrát o výhledu na rok 2024.

Kdo může vyhrát americký souboj dědečků? Měl by se Donald Trump odstěhovat do Česka? Dočkáme se hesla Make Agrofert Great Again? A je optimista totéž co naivní pitomec? O tom všem byla řeč v 39. díle politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Optimismus

„Dudlajdá.“

„Co prosím? Ty sis dal k obědu pár rychlých svařáků?“

„Ne, pouze vítám naše posluchačky a posluchače svým oblíbeným citoslovcem ze slavné české vánoční koledy. Je advent a taky bych to chtěl trochu odlehčit, protože v dnešním díle se budeme bavit o tom, co se čeká v blížícím se roce 2024.“

„Pravda – z toho přicházejícího roku si asi budeme trošku dělat legraci, ale nejspíš půjde o trošku šibeniční humor.“

„Můžu ale slíbit, že se pokusím vykreslit i nějaké alternativní scénáře, někdy třeba i malinko optimističtější.“

„Na ten optimismus jsem speciálně v tvém případě zvědav.“

Přečtěte si také

Osmdesátník v Bílém domě

„Čekají nás americké prezidentské volby a tady si vypůjčím titulek z prosincového vydání magazínu Reportér, který zní – Neoblíbení dědečkové táhnou do boje. A těmi nepříliš oblíbenými dědečky jsou stávající prezident, demokrat Joe Biden, kterému je 81 let, a bývalý prezident, republikán Donald Trump, kterému je 77.“

„Zrovna minulý týden jsem byl po dlouhých letech opět jednou pracovně ve Washingtonu a měl jsem možnost si popovídat i s několika tamními politickými insidery. A viděl jsem, jak si někteří vlivní demokraté absolutně nepřipouštějí, že by mohl Biden s Trumpem prohrát.“

„Přitom průzkum za průzkumem ukazují, že Trump v případném střetnutí s Joem Bidenem vede. V jeho případě je fakt problém jeho věk. A moc nechápu lidi, kteří tohleto nevidí – ostatně už se to nějak ozývá i z části demokratické strany. Jasně, kdyby Joe Biden působil a mluvil jako mladík, tak by se asi o tomto tématu tolik nemluvilo, jenže on se stále víc přeříkává a občas taky upadne“.

„Nicméně i Donald Trump občas nevysloví nějaké slovo a nedávno zapomněl, ve kterém městě mluví.“

Přečtěte si také

Ježíš a diktátor

„Druhá věc jsou Trumpovy výroky naznačující, jak by mohlo jeho prezidentství vypadat. Ty výroky jsou dle mého soudu znepokojivé. Třeba začátkem prosince mu dal jeho spojenec, moderátor Fox News, Sean Hanity možnost, aby rozptýlil obavy, že nebude diktátor. A Trump odpověděl fascinujícím způsobem, že tedy nebude diktátorem – ovšem s výjimkou prvního dne ve funkci, to diktátor bude.

„Myslím, že bychom měli Trumpa pozvat k nám, v Česku by mohl s těmito výroky najít široké pochopení. Třeba jeden bývalý ústavní činitel občas mluví úplně z cesty a nyní se svojí stranou výrazně vede v průzkumech volebních preferencí.“

„Obavy u Trumpa existují kvůli tomu, že on vlastně podporoval, když jeho příznivci vnikli 6. ledna 2021 násilně do Kongresu a pokusili se zabránit tomu, aby se formálně certifikovala jeho porážka ve volbách. Trump totiž nikdy neuznal, že volby v roce 2020 prohrál, pořád říká, že to byl jakýsi kolosální podvod, i když pro to neexistují důkazy. A že kdyby se nepodvádělo a Ježíš Kristus by sestoupil na zem dělat rozhodčího, tak by dokonce vyhrál i v Kalifornii, která je dlouhodobě většinově demokratická…

„No, to je hezký. Opravdu myslím, že by to měl dát s Andrejem Babišem dohromady, mohli bychom pak třeba mít heslo: Make Agrofert Great Again.“

Poslechněte si další díly Pravda vítězí

Najít a odhalit!

„My se těm Donaldovým řečem, té jednodenní diktatuře smějeme, ale podobné myšlenky se ozývají i z jeho okolí. Třeba že první den u moci by se mohl uplatnit Insurrection Act, zákon o vzpouře, který prezidentovi umožňuje povolat do ulic armádu. Že by to Trump udělal, třeba kdyby se proti němu konaly velké protesty. A člověk, kterého kdysi jmenoval do funkce na ministerstvo obrany, veřejně řekl, že až se Trump vrátí k moci, tak se budou hledat ‚konspirátoři‘ ve vládě i v médiích. A těmi konspirátory myslel ty, kdo měli krýt ten údajný obrovský volební podvod, který připravil Trumpa o vítězství ve volbách roku 2020.

„Hele, nesliboval jsi nějaký alternativní optimistický scénář? To, co tady zatím říkáš, mi připadá spíš jako nezamýšlený důsledek legalizace marihuany na části území Spojených států.“

Co dál na Ukrajině

„S tou otázkou Trumpova zvolení souvisí další věc, která se určitě bude v roce 2024 dít, a to je válka na Ukrajině, z níž se stává dlouhá opotřebovávací válka. A zdá se, že pokud by vyhrál Donald Trump, tak by pomoc Ukrajině buď zastavil, nebo alespoň omezil.“

„Obávám se, že by ji rovnou zastavil.“

„Možná naposledy zmíním něco, co jsem slyšel a pochytil během pobytu v Americe. Zaujalo mě, že se vojenští odborníci nezávisle na sobě shodovali, že by podpora Ukrajiny ze strany Spojených států a celého Západu měla být vlastně ještě mnohem výraznější, pokud chceme doufat v nějakou změnu poměrů na bojišti. A slyšel jsem i úvahy o tom, zda by nebylo naopak třeba strategicky výhodné držet ukrajinskou frontu s Ruskem přibližně na současné úrovni a mezitím masivně investovat peníze do obnovy země a zároveň udělat velké a nezvratné kroky ke vstupu Ukrajiny do Evropské unie.“

Pomoc má smysl

„Ale to, že ukrajinská ofenziva neuspěla, nesouvisí jen s dodávkami zbraní. Ukrajině začínají scházet vojáci. Reportér a zakladatel serveru Voxpot Vojtěch Boháč popisoval, jak se tam teď loví mladí muži, aby šli bojovat do armády. A spousta z nich tam jít nechce, protože na rozdíl od začátku války dobře vědí, jak to na frontě vypadá a kolik lidí tam umřelo. Vojta Boháč také popisoval, jak mu jeden kluk na západě Ukrajiny říkal, kolik jeho spolužáků ze školy už je mrtvých.

„Optimistický scénář se teď hledá těžko. Na druhé straně spousta lidí, včetně Putina a ruské armády, si v únoru 2022 myslela, že Kyjev padne do několika dnů nebo týdnů, a to se nestalo. Takže zopakuju svou mantru: dějiny se často vyvíjejí jinak, než jak se očekává. A můžu ocitovat Jana Ludvíka, což je expert v oboru, vysokoškolský učitel z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který mimochodem dlouhodobě varoval před představami, které jsem měl občas i já, že Putinovo Rusko je tak zchátralé, že se ruská armáda brzy zhroutí. Nicméně v prosinci Jan Ludvík napsal v dlouhém vlákně na sociální síti X: ‚Nic není ztraceno. Ukrajinu čeká těžký rok. Možná nikdy neosvobodí okupovaná území, ale to neznamená, že naše pomoc nemá smysl.‘“

Nutella vyřešená

„Teď bychom se už zase mohli dostat k něčemu jako legračnějšímu, ne? Protože temná chvilka už stačila.“

„Ano. Takže začátkem června příštího roku se konají volby do Evropského parlamentu a tam má k vítězství našlápnuto hnutí ANO Andreje Babiše.“

„A to je krása. Skoro bych řekl krása nesmírná.“

„Tady dodám ten slibovaný alternativní scénář, i když teda zdůrazňuju, dnes je pravděpodobné, že vládní koalice dostane ve volbách do Evropského parlamentu zasloužený výprask. Pro vládu Petra Fialy nyní vládne neblahá atmosféra, v níž se míchá válka na Ukrajině a na Blízkém východě s inflací, teď se mluví o zdražení potravin…“

„… počkej, tam už je to vyřešené, premiér byl v Německu, teď si došlápneme na nutellu a všechno bude v klidu.“

Potíže mobilizace

„Přesto existují důvody, proč pracovat ve volbách do Evropského parlamentu s alternativním scénářem, který je – zdůrazňuju – méně pravděpodobný, ale ne zcela nemožný.

„Jedním z důvodů určitě může být to, že volby do Evropského parlamentu jsou jiná disciplína než volby parlamentní. Chodí tradičně mnohem méně voličů a pro strany Babišova typu bývá problém dotáhnout k těmto volbách právě své voliče, kteří moc nevědí, proč je Evropský parlament důležitý. I když je jasné, že se je teď Andrej Babiš pokusí mobilizovat tím, že bude bojovat proti Green Dealu, proti migraci a bude se snažit vysvětlit, že v evropských volbách můžou dát za uši vládě Petra Fialy.“

„Ale i tak ta mobilizace nemusí být jednoduchá.

Přečtěte si také

Další černá labuť?

„Mám ještě jeden důvod, proč se zabývat tím méně pravděpodobným, přesto však alternativním scénářem voleb do Evropského parlamentu. Není náhodou možné, že se příští rok inflace přece jen uklidní a zastaví se propad reálných příjmů? Takže abych parafrázoval legendární heslo Andreje Babiše: Nezačne být náhodou příští rok líp?“

„Ne, až přespříští, až se nám zase dostane Andrej k moci.“

„Výborně.“

„Možné je samozřejmě všechno, ale průzkumy a studie nálad obyvatelstva teď žádnou velkou víru ve zlepšení neukazují, spíš se hovoří o stagnaci. A to ve špatném bodě.

„Problém taky je, že od roku 2020, od začátku se pravidelně opakují události, které se nazývají černou labutí – události, které se vůbec nečekají a změní všechny předpoklady. Covid, válka na Ukrajině, válka na Blízkém východě. Takže – kromě toho, že my fakt nejsme v předpovědích moc úspěšní – problém také je, že skutečně nevím, jestli nepřijde zase nějaká další černá labuť, další věc, která předpoklady změní.“

Podpořte Reportér sdílením článku