Pauzu si chci dát každý podzim, říká kastelán. Hrad ho fascinuje už třicet let
14. listopadu 2023
14. listopadu 2023
foto: Luboš Kratochvíl
Před třiceti lety viděl v novinách inzerát, že se hledá kastelán na státní hrad Kunětická hora. Ač profesí stavař, přihlásil se – a vybrali ho. Až pak se na hrad zajel podívat, a co viděl, byl dost šok. K zarostlému, zpustlému areálu se dostával tunelem z trní, na hradě nebyla voda ani elektřina, okna vybitá. A za pár týdnů se mělo otvírat pro veřejnost. Miloš Jiroušek se tehdy pustil do práce, která od té doby nikdy neskončila.
To si říkám vždycky na podzim. Že by to chtělo pauzu. Ale pak nastane sprint do závěru roku, protože když se hrad v říjnu zavře, nastupují práce, které se nedají dělat během návštěvnického provozu.
Samozřejmě takové chvíle nastávají, jako ostatně v jakémkoliv jiném zaměstnání. Tedy i v „romantické“ práci kastelána. Protože administrativa a nároky na odborné znalosti v mnoha oborech jsou obrovské. Musíte alespoň do určité míry zvládat to, na co jsou lidé jinde úzce specializováni. Za poslední léta se ta práce hodně posunula.
Myslím si, že ani ne. Je řada kastelánů, kteří slouží na „svém“ objektu celý život. A pak kolegové, kteří vystřídali objektů několik. Můj vztah ke Kunětické hoře je specifický. A to je i důvod, proč jsem nějak víc neuvažoval o nabídkách jít pracovat na jiné zajímavé objekty.
Možnosti samozřejmě byly. Ale přišel jsem tehdy, před třiceti lety, ke Kunětické hoře, která byla zavřená, zarostlá v houští. A já ji měl uvést do stavu, který umožní její zpřístupnění veřejnosti. Takže jsem měl možnost vše budovat úplně od začátku. Je to v podstatě takové moje čtvrté dítě – a děti se neopouštějí.
Podpořte Reportér sdílením článku
Absolvent žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Brigáda při škole na serveru iDNES.cz se mu protáhla na víc než dvě dekády, většinu té doby pracoval jako editor zpravodajství. Teď je na volné noze a spolupracuje s weby skupiny Internet Info a s magazínem Reportér.