PODCAST: To bylo slávy. Prezident uspával hady, ministryně rozpouštěla OSN
2. listopadu 2023
PODCAST: To bylo slávy. Prezident uspával hady, ministryně rozpouštěla OSN
2. listopadu 2023
PODCAST: To bylo slávy. Prezident uspával hady, ministryně rozpouštěla OSN
Státní svátek 28. října 2023 měl z hlediska české politiky dva viditelné momenty – nebo také incidenty. Ministryně Jana Černochová si ublížila svou výzvou, aby Česká republika vystoupila z OSN: možná by měla v zájmu národní bezpečnosti zvážit své vystupování na sociálních sítích. A prezident Petr Pavel si nepomohl svým projevem, i když na druhé straně jeho seznam vyznamenaných nebyl vůbec špatný. Otázkou nicméně je, zda vystupování prezidenta 28. října rozhoduje o jeho popularitě, což lze dokázat na oblibě jeho předchůdců Miloše Zemana a Václava Klause. Další, v pořadí už 36. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.
Stanou se Vinohrady centrem světa? Měla by si ministryně Černochová uložit twitterový půst? Usnuli jste u prezidentova projevu nudou? Nevadí, my vám ho zhodnotíme. O tom všem byla řeč v dalším, 36. dílu politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.
„Jeden velký svátek, 28. říjen, máme zdárně za sebou a ten druhý, 17. listopad, máme před sebou. Zkrátka jako kdyby celá republika mohla zvolat – It’s a party time.“
„Jasně, v sobotu 28. října jsme měli mejdan.“
„No, byl to pěkný mejdan. Skoro jako kdybychom během státního svátku chtěli naplnit okřídlené rčení kdo se ráno nestydí, ten se večer nebavil.“
„Ano, třeba pro ministryni obrany Janu Černochovou je škoda, že u sociálních sítí neplatí podobné heslo související s večírky, totiž – co se stane v Las Vegas, zůstane v Las Vegas.“
„Po státním svátku jsme se tak probudili do hezkého nedělního rána s tím, že by Česká republika měla podle ministryně Jany Černochové vystoupit z Organizace spojených národů.“
„Večer 28. října vydala ministryně Černochová na sociální síti X výzvu, aby Česko z OSN odešlo, a o den později navázala tím, že máme budovat nějakou jinou, alternativní mezinárodní organizaci. Zjevně se domnívá, že Česká republika je známou světovou velmocí a pro budování nové globální mezinárodní organizace má zjevné předpoklady.“
„Nejlepší by možná bylo ji zakládat na Vinohradech v Praze, kde bývala Jana Černochová dlouhou dobu starostkou.“
„Teď trochu vážně, i když teda myslím, že je pro nás pro oba těžké si nedělat z Jany Černochové legraci. Nicméně kontext: ministryně Černochová vyzvala k vystoupení z OSN proto, že Valné shromáždění přijalo rezoluci k válce v Gaze na Blízkém východě, většinou hlasů členských států vyzvalo k okamžitému humanitárnímu příměří, které by vedlo k zastavení palby, aniž by ovšem výslovně odsoudilo krvavé teroristické násilí Hamásu, jehož ozbrojenci 7. října povraždili na jihu Izraele civilisty, ženy, děti, což izraelské operaci předcházelo.“
„Teroristi z Hamásu ty civilisty, ženy a děti nejen povraždili, ale udělali to naprosto brutálním a zvířeckým způsobem, pro který podle mě nemůže nikdy existovat žádná omluva. Rozhořčení Jany Černochové chápu, na druhé straně ona je ministryní obrany.“
„A existují přesvědčivé argumenty, proč je dobré, že OSN existuje. Jakkoli nás ta organizace štve a štvala.“
„Obávám se, že toto vystoupení ministryně obrany Jany Černochové ji oslabí i v oblastech, kde věcem rozumí – které se například týkají armády.“
„Možná by se mělo zvážit, zda by přístup paní ministryně na sociální sítě neměl být vázán nějakou kontrasignací premiéra nebo jiného člena vlády.“
„Třeba v zájmu národní bezpečnosti by mohla ministryně obrany používat sociální sítě jen ve všední den od osmi hodin ráno do šesti hodin do večera. A ani tam by třeba neškodil nějaký mírný kontrolní mechanismus, třeba schválení nějakou její kolegyní nebo kolegou.“
„Na české politické scéně byl možná jeden člověk, který by mohl být po oslavách 28. října Janě Černochové vděčný, že na sebe vztáhla část kritické pozornosti a on jí měl trošku méně. Protože to, co prezident Petr Pavel přednesl na ceremoniálu přenášeném třeba Českou televizí jako projev, bych drze označil spíš za školní referát.“
„Udělali jsme si takový výpis několika věcí z toho projevu. Je to trochu nefér, neboť neuvádíme kontext, na druhé straně jde o věty, které by se mohly zúčastnit soutěže o největší klišé.“
„Třeba tento: Naše země leží v srdci Evropy.“
„Nebo věta: Nestačí jen produkty kvalitně vyrobit. No, co k tomu tak dodat?“
„Zase na druhé straně se asi shodneme, že prezident Petr Pavel měl velmi dobrý seznam vyznamenaných, mimo jiné třeba proto, že nevyznamenával prioritně žádné svoje kamarády.“
„Přitom tendenci vyznamenávat svoje kámoše měli v nějaké míře a v určitých momentech všichni předchůdci Petra Pavla, tedy Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman.“
„Bylo také dobře, že prezident Pavel pozval 28. října na Pražský hrad všechny bývalé premiéry. Oproti době Miloše Zemana se seznam pozvaných nepřipravoval s žádnou zjevnou pomstychtivostí.“
„Dorazil také Andrej Babiš, i když s Petrem Pavlem prohrál prezidentskou volbu.“
„Akorát následující den v rozhovoru na CNN Prima News dal Andrej Babiš průchod stížnostem. Prý je absurdní, že Petr Pavel, nomenklaturní kádr KSČ, vyznamenával disidenty. Zatímco on, Andrej Babiš, byl jenom pasivní člen KSČ a nikdy nesloužil komunistickému režimu.“
„Samozřejmě podnik zahraničního obchodu v Maroku, kde Andrej Babiš sloužil za komunistického režimu v osmdesátých letech, byl v podstatě disidentská organizace.“
„Ty jsi ještě nečetl novou historickou knihu sponzorovanou nadací Agrofertu, která přišla nedávno s přesvědčivým objevem, že existovala dosud neznámá Charta Maroko, což byla ostře antikomunistická organizace, kterou v osmdesátých letech vedl člen KSČ se záznamem v registru svazků StB Andrej Bureš Babiš?“
„Troufám si říct, že plytkost či neplytkost projevu nebo rétorická stavba projevu z 28. října nerozhodují o tom, co si o prezidentovi myslí většina veřejnosti nebo jak bude prezident Pavel v budoucnosti hodnocen. Ukazují to třeba dlouhodobé průzkumy CVVM zkoumající mimo jiné důvěru v prezidenta.“
„Třeba prezident Václav Klaus měl po svém nástupu v dubnu 2003 podle CVVM důvěru 64 procent, víc než Václav Havel v lednu 2003. Jenže v lednu 2013 – poté, co oznámil širokou nepopulární amnestii – to bylo jen 26 procent. To byl pád, odpusťte ten termín, jak prase.“
„Můžeme také srovnat oba přímo volené prezidenty posledních deseti let. Tady, pokud jde o důvěru občanů, vyhrává Petr Pavel nad Milošem Zemanem. Ještě v dubnu 2013 měl prezident Zeman podle CVVM důvěru 61 procent respondentů, zatímco Petr Pavel letos v dubnu 58 procent. Ale v červnu prezidentu Pavlovi stále důvěřovalo 58 procent dotázaných, přičemž deset let předtím, v červnu 2013, se Zemanova podpora začala hroutit a důvěřovalo mu najednou 50 procent respondentů. A zjevný důvod bylo jeho slavné motání se u korunovačních klenotů, prý viróza.“
„A zajímavá budou čísla za listopad. Protože před deseti lety v listopadu přišel další docela dramatický propad důvěry v prezidenta Zemana, a to na 39 procent.“
„Existuje k dispozici jiný průzkum, a to od agentury Focus z konce roku 2013, který také ukazoval propad popularity Miloše Zemana. A podle toho průzkumu za tím stál vztah Miloše Zemana k alkoholu a jeho nemístné poznámky.“
„Dost možná tak o popularitě a odkazu Petra Pavla rozhodne prostě to, jestli neudělá nějakou ostudu.“
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.