Logo

Strach

Post Image

Strach

Play icon
9 minut
Na fotografii přilepené na zdi je Nicolae Ceaușescu. Jen o několik dní později bude diktátor po krátkém procesu zastřelen.

foto Jan Šibík

Nicolae Ceaușescu stojí na balkoně a divoce mává rukama. Snaží se utišit dav, který na náměstí pod ním skanduje „Temešvár! Temešvár!“. Je 21. prosince 1989, za čtyři dny bude rumunský diktátor mrtvý. Komunismus v jeho zemi padne, tak jako už předtím padl jinde v Evropě včetně Československa. Jako jediná z východoevropských revolucí roku 1989 se ta rumunská zapíše do dějin jako krvavá. Někde dole pod balkonem, uprostřed hučícího davu, je i český fotograf Jan Šibík.

Vedle zjevně šokovaného Ceaușesca stojí – jako vždy – jeho manželka Elena. Je to bizarní výjev, na náměstí (tehdy Palácovém, dnes Revolučním) je na sto tisíc lidí, v rukou rudé transparenty s režimními hesly, obří portréty manželů Ceaușescových. V předních řadách aplaudují nižší straníci, za nimi jsou sešikováni hlavně dělníci z okolních továren. Svezli je sem v autobusech a transparenty jim rozdali. Účast – povinná. Kdo nepojede, skončí na dlažbě.

Diktátor vítá „příznivce“, děkuje organizátorům akce, vyzdvihuje velkolepost rumunského socialismu, zdůrazňuje důležitost rumunské „integrity a suverenity“ (pořád dokola). Chystá se oznámit zvýšení důchodů,mateřské, minimální mzdy…

Bučení, pískání.

„Temešvár! Temešvár!“

Tohle Ceaușescu nečekal. Mává rukama. Elena se nakloní k mikrofonu: „Ticho! Ticho!“ křičí. Pak sykne na manžela: „Mluv na ně!“

Podpořte Reportér sdílením článku