Tělo v Německu, duše v Turecku
15. září 2019
Reportér 09/2019 · Číslo 61Tělo v Německu, duše v Turecku
15. září 2019
Reportér 09/2019 · Číslo 61Tělo v Německu, duše v Turecku
Najdou své jméno na černé listině. Ztráta zaměstnání je v tu chvíli ten menší problém: hrozí totiž i zatčení, mučení, věznění. Sbalí se, jedou na letiště. Tam zjistí, že už jim režim stačil anulovat cestovní pas. Zbývá tedy nelegální útěk přes moře, na pašerácké lodi. V Německu, kam často míří, je pak čeká nový život, i v tom jsou však pronásledováni stíny minulosti. Vzdělaní Turci – vědci, profesoři, novináři či lékaři –, kteří se znelíbili prezidentu Erdoganovi.
Erk Acarer nejdřív nepochopil, proč se publikum směje: řekl jen, že se tu celé dva týdny cítil jako doma. Pak ale někdo prohodil: „To jsme vás tu vážně tak utlačovali?“
Berlín, jaro 2016. Erk Acarer je investigativní reportér tureckého levicového deníku BirGün a do německé metropole přijel na dvoutýdenní workshop organizovaný místním listem Die Tageszeitung (známým spíš jen jako taz). Na závěr workshopu se ve vzdušné kavárně taz s výhledem na slavnou berlínskou Friedrichstrasse koná veřejná debata, při níž právě Acarer hovoří o domáckém pocitu v německé metropoli. Načež se vrací domů do Istanbulu.
Berlín, jaro 2019. Acarer přichází do kavárny taz vchodem z Friedrichstrasse, hned se omlouvá, že jeho angličtina je slabá a s němčinou to zatím není o moc lepší. Acarer tentokrát nepřijel jen na pár týdnů, v Berlíně už přes dva roky žije. Pracuje jak pro taz, respektive jeho turecké online vydání taz.gazete, tak pro další projekty, které v Německu vznikly na podporu nezávislé turecké žurnalistiky. Píše nadále i pro svůj domovský deník BirGün, který jako zázrakem přežívá tažení režimu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana proti nezávislým médiím.
Acarer netuší, jak dlouho v Berlíně zůstane. Ale je si jist, že kdyby se teď vrátil do Turecka, zatkli by ho dřív, než by opustil letištní halu.
Sedmačtyřicetiletý Acarer, rodák z Istanbulu a vystudovaný sociální antropolog, je součástí rozsáhlé vlny vzdělaných Turků – akademiků, učitelů, novinářů, lékařů apod. –, kteří museli v posledních třech letech ze své země odejít a usadit se v zahraničí. Příčinou je bezprecedentní čistka, kterou prezident Erdogan zahájil po nepovedeném pokusu o vojenský puč v červenci 2016.
Podpořte Reportér sdílením článku
Je přesvědčená, že novinařina je nejvíc nejlepší zaměstnání na světě.