Co pro vás bylo největším objevem roku 2019?
8. prosince 2019
Reportér 12/2019 · Číslo 648. prosince 2019
Reportér 12/2019 · Číslo 64Na otázku magazínu Reportér odpovídají komunální politička, cestovatel, šéfka neziskovky a spisovatel.
DANA DRÁBOVÁ, místostarostka Pyšel jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Po mnoha letech jsme v Pyšelích vyměnili starostu za starostku a řekli jsme si, že necháme chvíli odpočívat plány na megaprojekty z dotací a zkusíme s lidmi pár menších vecí, které mnoho nestojí a jim udělají radost– protože si je vymysleli, protože je bude bavit přiložit ruku k dílu. Ožila náves v Kovářovicích opravenou kaplickou a obnoveným rybníčkem. A tak je pro mne objevem roku, jak malé věci sice nejsou moc působivé, ale každá maličkost, jíž kolem sebe rozesejeme něco dobrého, ovlivňuje naše okolí. Země, kde jsme doma, je nejlépe spravována zdola. Právě tou každodenní drobnou prací.
DAVID ZÁBRANSKÝ, spisovatel a dramatik Žije v Praze a v Athénách, letos vydal román Logoz. Čtečka elektronických knih ve spojení s databází elektronických knih Library Genesis. Jedno bez druhého by nemělo smysl, ale kombinace čtečky a zmíněné knihovny mi od základu změnila život. S tou databází je to v určitých ohledech, které bych teď neprobíral, trochu komplikované, ale pro mě je to rozhledna do světa (pokud čtete třeba v angličtině) a jeden z mála důvodů, proč ještě vzít na milost internet. Nepropaguju tady data a technologie, ale četbu a možnost mít skutečný přehled. Opusťte socsítě a internet pouštejte vždy jen na pár vteřin pro stažení knížek.
LADISLAV ZIBURA, spisovatel a cestovatel V roce 2019 vydal knihu Prázdniny v Evropě. Co se cestovatelských objevů týká, pak je to určitě Estonsko. Země nádherných hlubokých lesů, které obývají prátelští, veselí a vzdělaní lidé. Země, která měla první elektronické volby na světě a prakticky všechno tam jde vyřídit online. Země, v níž žije jen 1,32 milionu lidí, a každý tam zná každého. Stopování v Estonsku funguje prakticky jako MHD, sauny zůstávají roztopené i v létě a Estonci mají rádi návštěvy. Během let okupace nacistické a desítek let okupace sovětské se v Estonsku rozhodně nežilo snadno. Snad i proto dnes lidé mají blízko nejen ke své nádherné přírodě, ale taky sobě navzájem.
JANA NAJBRTOVÁ, ředitelka neziskovky Založila a řídí organizaci Seniorem s radostí. Zjistila jsem, kolik energie zbytečně vynakládáme, když nespolupracujeme napříč odvětvími. Začali jsme jako neziskovka, která poskytuje bezplatné vzdělávací a aktivizační programy seniorům. V říjnu jsme vyhráli soutež zaměřenou pro podnikatele a poprvé se zúčastnili veletrhu neziskovek. V rozmezí několika dní jsem viděla rozdíl mezi dvěma světy. Oblast byznysu protkanou čísly a fakty, kdy každá akce má své opodstatnění – a svět neziskových organizací, kde se stále občas plýtvá časem, financemi i lidskými zdroji. Objevila jsem, že je potřeba se učit jeden od druhého.
Podpořte Reportér sdílením článku
Článek byl připraven redakčním týmem magazínu Reportér