Zemřela. Mláda dvacet čtyři let
8. srpna 2021
Reportér 08/2021 · Číslo 84Kinue – Vera, Hitomi – Casurafusuka san. Asi netušíte, komu tato zkomolená jména náleží. Jedno patří japonské všestranné atletce, druhé české gymnastce. Obě jsou dnes legendy. Zatímco Věra Čáslavská si podmanila skvělými výkony olympijské Tokio v roce 1964, Kinue Hitomi přijela do Prahy už roku 1930 a stejně tak i ona získala sympatie československého publika.
Když k nám dorazila na III. ženské světové hry se šestičlenným týmem japonských atletek, byla již známou sportovkyní. O dva roky dříve se zúčastnila olympiády v Amsterdamu, kde v běhu na osm set metrů získala stříbrnou medaili. Stala se tak první Japonkou v historii své země, navíc jako jediná žena čtyřicetičlenné mužské olympijské výpravy. Bohužel necelý rok po triumfu v Praze dostala zánět pohrudnice, který se rozvinul v zápal plic, a její úspěšný životní start měl příliš rychlý finiš. Zemřela ve věku dvaceti čtyř let.
Dramatický příběh úspěšné sportovkyně s předčasným koncem mě zaujal natolik, že jsem se rozhodla zpracovat ho knižně – titul „Hitomi Kinue – žena, která předběhla dobu“ objevíte v září na knižních pultech. Případně se můžete vypravit na pražské Olšanské hřbitovy a připomenout si ji u pamětní desky, kterou tam nechal umístit tehdejší Svaz házené a ženských sportů. Je na ní nápis: Sportovci z vděčnosti Hitomi, ženě, jejíž srdce láskou ozařovalo svět. O tom, že taková byla, vůbec nepochybuji. A když k těm lidským vlastnostem přidáme ještě stříbrnou olympijskou medaili, deset světových rekordů a vynaložené úsilí za změnu společenského postavení žen na počátku dvacátého století, myslím, že měl ten krátký život obrovský smysl.
Podpořte Reportér sdílením článku
Specializuje se na propagaci japonského ;umění v českém prostředí. Vystudovala filologii na Filozofické fakultě UK v Praze a poté moderní literaturu a umění na Londýnské univerzitě. Vytvořila šedesát filmových dokumentů a podílela se na vzniku čtyř česko-japonských hraných koprodukcí.