Dokážeme my Ukrajinci ještě mluvit s Rusy?
11. dubna 2022
Reportér 04/2022 · Číslo 92Dokážeme my Ukrajinci ještě mluvit s Rusy?
11. dubna 2022
Reportér 04/2022 · Číslo 92Dokážeme my Ukrajinci ještě mluvit s Rusy?
„Ano, mám známé mezi Rusy, jako mnoho dalších Ukrajinců,“ píše ukrajinská novinářka pro magazín Reportér. A popisuje, jak Ukrajinci posílali svým ruským přátelům fotografie zničené Ukrajiny. „Rusové to nazývali podvodem a informační válkou. A počátkem března v ruských školách zavedli povinné politické hodiny propagandy.“
Ta otázka je vlastně strašně jednoduchá. „Co myslíš, dokážou ještě obyčejní Ukrajinci po tom všem mluvit s obyčejnými Rusy?“
Sedíme v pěkné redakci magazínu Reportér v Praze, v měkkých křeslech, za oknem slunce, v dlaních držím hrnek s teplým čajem. Najednou se však při přemýšlení o odpovědi ocitám v jakési hlučné černé díře, do které se propadám šílenou rychlostí.
„Ptám se, protože pocházíš z multikulturního města,“ pokračuje Robert, šéfredaktor Reportéra, „a byla jsi nejspíš v kontaktu s mnoha Rusy.“
Opravdu jsem se narodila a vyrostla ve velkém městě. Na Ukrajině je na ulicích možné slyšet současně ukrajinštinu, ruštinu, němčinu, francouzštinu, arabštinu, turečtinu, vietnamštinu, jidiš i mnohé jiné jazyky. Já sama plynně mluvím dvěma cizími řečmi, mám pracovní znalost dalších dvou a plně rozumím ještě třem. Jsem velmi upovídaná a zvědavá, pro slovo nejdu daleko. Ale poslední dobou mluvit nemůžu. Prostě nemůžu.
Obvyklé větné konstrukce v angličtině se sypou jako domečky z karet, v ruštině můj hlas zní nepřirozeně chraplavě, je přerušován dusivým kašlem. Jediný jazyk, jímž můžu mluvit jako dřív, je ukrajinština.
Podpořte Reportér sdílením článku
Ukrajinská novinářka, toho času se svým dítětem v České republice. Z bezpečnostních důvodů píše pod pseudonymem.