Logo

Erdoganistán

Post Image

Erdoganistán

Play icon
26 minut

foto Tereza Engelová

Ještě nedávno žili lidé na východě Turecka v kozích chlívcích, dnes nakupují v moderních obchodních domech. Západ Turecku nepřeje rozvoj a chce ho překazit. To jsou některé z pocitů tureckých voličů vysvětlujících, proč koncem června ve volbách znovuzvolili Recepa Tayyipa Erdogana prezidentem. Bude muž, který stále více sklouzává k autoritářským praktikám, vládnout zemi nadosmrti?

Recep Tayyip je „jednička“ – chválí dáma ve středních letech tureckého prezidenta Erdogana na tržišti v Gaziantepu u syrských hranic. Na sobě má delší kabátek, který tu nosívají praktikující muslimky, vlasy pečlivě schované pod šál. Je moc milá, vlastně až nepřirozeně. Úsměv jí z tváře nemizí, ani když oči získají výraz, jaký mívaly zapálené soudružky v dobách komunismu. „Máme krásnou přírodu, nádherné moře, plodnou půdu, všechno je tady krásné, ale Evropa jde po nás, snaží se nám to vzít, chce, abychom zkolabovali jako Sýrie. Ale to my nedopustíme, jen přes naše mrtvoly,“ upozorňuje s odhodláním žena, která se představuje jako Fátima.

Když se jí ptám, v čem konkrétně Evropa po Turecku jde, dočkám se odpovědi, která jako by kopírovala předvolební projev oblíbeného prezidenta, včetně jeho dikce: „Turecko je velmi silná země, která se jen tak nerozpadne, nedovolíme, aby nás někdo porazil, ani Americe, ani Německu, které nás teď trochu zlobí,“ opakuje Erdoganovu předvolební mantru o „ohrožení zvenku“ a jedním dechem dodává, kolik z jejích příbuzných žije v Německu.

Jak se ukáže ve volbách o týden později, pocit ohrožení na spoustu voličů působí. Erdogan obhájil křeslo prezidenta už v prvním kole s většinou 52,5 procenta. Volby se sice podle pozorovatelů odehrály v atmosféře, kdy kandidáti měli zásadně nerovný přístup do médií, ale doklady masivního falšování se neobjevily. A i když Erdoganova strana v parlamentu oslabila, po nedávných změnách ústavy je klíčovou osobou právě prezident.

Ne každý má v podpoře Erdogana jasno. Dost lidí, kterých se ptám, nechce o volbách vůbec mluvit. Někteří rovnou řeknou, že mají strach. „Plno lidí skončilo za poslední dva roky ve vězení. Nikdo si nemůže být jistý, že ho neobviní z podpory terorismu,“ vysvětluje mi jeden můj známý.

Prezident vše nezmůže

Když jsem v Gaziantepu, městě ležícím padesát kilometrů od turecko-syrských hranic, žila před několika lety, byla atmosféra napjatá, ale jiným způsobem. Kvůli válce v Sýrii se město, počtem obyvatel o něco málo větší než Praha, rozrostlo o 300 000 syrských uprchlíků, usadila se tu opoziční syrská samospráva, pohybovali se tu i bojovníci Islámského státu. Lidé měli strach z bombových útoků, západní cizinci z případných únosů.

Podpořte Reportér sdílením článku

V letech 1999-2007 byla redaktorkou, moderátorkou a editorkou zahraničního zpravodajství ČT. Od podzimu 2007 do dubna 2009 žila v Pákistánu, kde na ženské univerzitě v Rávalpindí vedla kursy žurnalistiky a dokumentárního filmu. Působila jako dopisovatelka pro týdeník Respekt, HN a Aktuálně.cz. Od roku 2014 žila rok v tureckém Gaziantepu nedaleko syrských hranic. Nyní píše pro HlidaciPes.org a externě pro ČRo Plus a pořad Reportéři ČT.