Vysekat díru v ledu zamrzlého jezera a ponořit se do studené vody. Pro mnohé je ta představa stále šílená, přestože fanoušků otužování přibývá. Lásce k ledovým koupelím propadla i Patricia Schumacher, která se z teplé Kalifornie přestěhovala do Rakouska – a chlad jí pomohl zamilovat si i zimu. „Zlepšila se mi nálada,“ říká. A vodní záchranář Hansjörg Ransmayr vypočítává výhody koupele v ledové vodě – od posílené imunity až po lepší spánek. Zkuste to taky, jen pozor: postupně, opatrně a dodržujte pravidla.
Krajinu pokrývá čistý bílý sníh, na obzoru se zvedají alpské štíty. Před námi je jezero Zauchensee – zamrzlé, se silnou vrstvou ledu. Modrá voda je vidět pouze dírou vyříznutou pilkou: a právě toto okno v ledu soustředěně pozoruje Patricia Schumacher, převlečená do jednodílných plavek. Kalifornská rodačka žijící nyní v Rakousku se zhluboka nadechne a pomalými kroky vstupuje do vody. V nadmořské výšce 1 350 metrů se teplota jezera pohybuje jen těsně nad bodem mrazu. Jaký je to pocit? „Zpočátku je to šok. Máte pocit, že vám hoří tělo nebo že nemůžete dýchat,“ říká Patricia. Tak proč to vlastně dělá?
Po přestěhování do hornorakouského Lince si Patricia, žijící do té doby v teplém klimatu americké Kalifornie na břehu Tichého oceánu, musela zvyknout na chladné zimy v Rakousku. A jakkoli to může znít zvláštně, pomohla jí právě ostrá konfrontace jejího těla s chladem, tedy ledové koupání. „Jakmile jsem s tím začala, můj postoj, můj stav mysli a celý můj pohled na zimu se úplně změnily. Pomohlo mi to zamilovat si chladné období a vidět jeho krásu,“ říká.
Šlo o postupný proces. Nejprve – inspirována manželem, který ledovou koupel objevil před ní – se Patricia pomalu začala sprchovat studenou vodou. Dnes se v zimě pravidelně potápí v Dunaji nebo v jezeře Ausee u Lince. „Všimla jsem si, že mi to dodává více energie. Studená voda uvolňuje v těle endorfiny a hormony štěstí. Moje nálada se díky tomu zlepšila a stabilizovala.“
Po první ledové koupeli prý cítila Patricia spoustu nové energie. Když ji posloucháte, připadá vám ledová koupel jako jakýsi druh extrémní meditace. Při koupeli v ledové vodě se, jak říká, soustředíte výhradně na okamžik a na pomalé a hluboké dýchání. „Musíš se pustit a být plně tady a teď,“ vysvětluje.
Prastará metoda
Zdá se, že ledová koupel nebo ponořování se do studené vody si získává stále více příznivců. A to z více důvodů. Roli hraje vliv holandského gurua v oblasti otužování Wima Hofa, jenž předvádí blahodárné účinky studené vody v seriálu Gwyneth Paltrow „The Goop Lab“ na Netflixu. Počet odvážlivců vzrostl i v průběhu koronavirové pandemie – do chladných vod se vydávají, aby posílili odolnost svého organismu.
Podpořte Reportér sdílením článku