Britský Cornwall: Končíme s tebou, Evropo

Post Image

Britský Cornwall: Končíme s tebou, Evropo

Play icon
24 minut
Britští rybáři doufají, že po brexitu se budou mít lépe. Vláda sice říká, že „převezme kontrolu nad vodami“, současně však dává najevo, že ani v budoucnu nebude možné lovit libovolné množství ryb.

foto Profimedia.cz

Celá léta dostávali z Evropské unie stovky milionů eur v dotacích, přesto se k ní v rozhodujícím okamžiku otočili zády: obyvatelé Cornwallu, jednoho z nejkrásnějších, ale taky nejchudších britských regionů, loni v referendu velkou většinou hlasovali pro brexit. Teď moc nevědí, co bude dál, zvlášť po červnových parlamentních volbách, kdy (jejich favorizovaní) konzervativci přišli o většinu. Proč je EU tak neoblíbená zrovna v regionu, který si díky ní prokazatelně polepšil?

V Cornwallu mají kouzelné pláže s jemným žlutým pískem, louky přetékající tou nejzelenější z možných zelení i malebná městečka plná kamenných domků s modrými okenicemi. Stuart přesto trvá na tom, že se sejdeme… v obchoďáku. Abych prý viděla „odvrácenou stranu našeho kraje“.

Diskont jménem Trago Mills leží nedaleko města Liskeard a na první pohled na něm není nic divného, snad až na tu poněkud odpudivou architekturu: Trago se snaží imitovat (nejspíš středověký) hrad. Věže a vížky, ochozy, mosty a korouhve, to celé ovšem v kombinaci s kouřovým sklem a ocelovými nosníky.

Ale co na tom, kvůli vížkám sem přece nikdo nejezdí, důležité jsou nekonečné regály v hradních útrobách, fochy nacpané desetitisíci druhů zboží od obyčejných tužek přes zahradní hadice až po elektrické kytary (někdy se slevou až devadesát šest procent).

Dost se tu krade, to se ví. Hned u vchodu stojí kartonový policista v životní velikosti s mohutným zátylkem a výstražnou cedulí: „Zloději, pozor! Krádež v Trago Mills vás bude stát víc, než si myslíte.“ U pokladen jsou pak mohutné zátylky skutečné.

Stuart čeká na kruhovém objezdu u parkoviště a nejdřív ze všeho míří k velkým zlatým sochám rozesetým po okolních trávnících. Podivné karikatury zesměšňují tu místního radního, tu zas poslance parlamentu. Anebo poukazují na nějaký všeobecný „nešvar“ typu placení daní či členství v Evropské unii.

Podpořte Reportér sdílením článku