Trumpovi zlí hoši
12. února 2017
Reportér 2/2017 · Číslo 30Má vůbec smysl předvídat, jakou zahraniční politikou se do historie zapíše prezident Trump? Má, i když jednoduché to není. Za zásadní hrozbu považuje Islámský stát a al-Kajdu, respektive islámský radikalismus obecně. Může ho však porazit?
Nechme nyní stranou jednotlivosti, které Donald Trump píše o zahraniční politice na svém twitterovém účtu. Nezabývejme se ani tím, že někteří jeho lidé hovoří jinak než on; třeba o Rusku a sankcích. A že se teprve uvidí, jak bude komunikace Trumpova týmu vypadat dále; zda administrativa nalezne jednotný tón, nebo zda bude mást nepřátele i spojence.
Pokusme se naopak probrat Trumpovými výroky a najít v nich jednotnou linku – to, co se opakuje a co skutečně považuje za zásadní.
Když to uděláme, uvidíme v jeho světě několik hrozeb. Prominentní mezi nimi je radikální islám: tito bad guys, „zlí hoši“ představují „hrozbu civilizaci“ a musí být zničeni. Další dvě hrozby ovšem s tou první úzce souvisejí. Nelegální migrace nejenže bere pracovní místa Američanům a snižuje mzdy, ale přináší s sebou právě terorismus a radikální islám. A pro USA nevýhodné vztahy s dalšími zeměmi neslouží jejich zájmům, nezvyšují jejich bezpečnost, vyžadují zbytečné náklady a tak dále.
V prvních týdnech Trumpova vládnutí se otázka terorismu v agendě skutečně objevila. Šlo o výnos zamezující vstupu občanů několika muslimských zemí do USA. Není ani tak překvapivé, že s tímto výnosem přišel, ale že byl špatně připraven: ačkoli jej Trump ve formě širšího zákazu cestování z muslimských zemí zmiňoval již ve volební kampani, zavedení výnosu provázel chaos a jeho právní konstrukce narážela na odmítavý názor soudů.
Věcně vzato je protiteroristický efekt tohoto časově omezeného výnosu sporný, a to minimálně ze tří důvodů. Opomíná země, z nichž se rekrutuje nemálo teroristů (například Saúdskou Arábii, Pákistán či Afghánistán), nebezpečí teroristů a obecně zločinců spočívá v tom, že umějí obcházet systém a konečně vysoké procento útoků páchají američtí občané, nikoli noví imigranti. Proto byl tento krok určen především pro domácí publikum, cílem bylo ujistit především své voliče, že se pustil do práce s vervou a plní svůj slib „zákazu vstupu muslimů“.
Podpořte Reportér sdílením článku
Pracoval mj. V Lidových novinách, spolu s dalšími novináři získal cenu Ferdinanda Peroutky za své reportáže z války v Iráku. Za svou reportáž o českých vojácích v Afgánistánu otištěnou v magazínu Reportér v roce 2014 získal Novinářskou cenu.