Trump je jako my. Řekne ti pravdu
11. září 2016
Reportér 09/2016 · Číslo 25Kdo jsou příznivci Donalda Trumpa, který se uchází o křeslo amerického prezidenta? Jací lidé podporují muže známého hulvátstvím, vznětlivostí či plány na vybudování zdi na hranici s Mexikem? Hovory s Američany v Michiganu, jehož kdysi tak mocný průmysl upadl, potvrzují, že jedním z motivů Trumpových příznivců je pocit ohrožení, nostalgie po lepší minulosti a frustrace z měnící se společnosti, v níž ubývá bělochů.
Za řekou kdysi makalo deset tisíc dělníků, teď jich je tam jen pár stovek, jinou továrnu rovnou srovnali se zemí – stěžuje si Chuck Murphy v kanceláři kampaně kandidáta na úřad prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.
Chuck přes třicet let vyráběl brzdy ve městě Saginaw v centrální části státu Michigan, dnes se na stará kolena živí jako agent prodávající životní pojištění. Jeho shrbená postava a zasmušilý výraz naznačují, že novou profesi nemá právě v lásce. Cítí se zapomenutý a nedoceněný.
Slogan kampaně prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, tedy heslo Make America Great Again (Učiňme Ameriku opět skvělou), zcela vystihuje Chuckovu touhu po zašlých časech, kdy mu továrna poskytovala solidní živobytí i společenské uznání. „Michigan byl arzenálem demokracie. Naše továrny a naše práce nejen poháněly Ameriku dopředu, ale rovněž chránily svobodný svět před diktátory a masovými vrahy,“ říká mi s nostalgií Chuck Murphy.
Právě v Michiganu – ležícím u severovýchodní hranice Spojených států a Kanady – lze snadno potkat Američany, kteří chtějí v listopadových prezidentských volbách hlasovat pro republikánského kandidáta Trumpa. Liberálové (jak se v USA říká levici) považují Trumpovy voliče za rasisty, vzteklouny nebo ignoranty, kterým nevadí, že by Bílému domu mohl vládnout prezident s autokratickými manýry urážející na potkání jedince i různé skupiny obyvatelstva – ženy, reportéra s postižením i rodiče vojáka, jenž padl v Iráku.
Motivy stoupenců Donalda Trumpa jsou však komplikovanější, než jak si to mnozí představitelé levice představují. „Trumpismus“ vychází z pocitů odcizení a ohrožení; jako by jeho voliči nepatřili do současné Ameriky špičkových technologií a demografické rozmanitosti, jako by nebyli součástí Ameriky, jejíž hospodářství se vzpamatovalo z finanční krize a statisticky roste. Trumpovi příznivci trpí čímsi, co lze nazvat syndromem porážky – a mnozí z nich ji skutečně zakusili; zdá se jim, že jejich kulturní, ideologické i filozofické hodnoty jsou postupně ničeny.
Podpořte Reportér sdílením článku
Pracuje a žije ve Venezuele.