Rakovina děložního čípku je zbytečná, v Austrálii brzy skoro zmizí
19. září 2023
archiv
V České republice umírá každý rok tři sta žen na rakovinu děložního čípku. Většina z nich zbytečně. „Téměř všem případům rakoviny děložního čípku lze předejít,“ říká Jiří Sláma, vedoucí lékař onkogynekologického oddělení pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Změny se ale blíží. Od příštího roku se bude moci proti lidskému papilomaviru, který rakovinu způsobuje, očkovat víc dětí. A jedná se i o zavedení bezplatných spolehlivějších testů u nejohroženější skupiny žen.
V současné době je to zhruba 70 procent dívek a na 40 procent chlapců. To je po letech poklesu proočkovanosti určitě příznivá situace, nicméně to stále znamená, že polovina dětí není v době zahájení
sexuálního života chráněna. A to i přesto, že se ve světě očkuje už dvě desítky let a zkušenosti z jiných zemí ukazují, že vakcinace je nejen velmi bezpečná, ale především mimořádně efektivní a sama o sobě dokáže zabránit většině případů rakoviny děložního čípku.
Podle národního onkologického plánu ministerstva zdravotnictví bychom měli do roku 2030 zvýšit podíl očkovaných dívek na nejméně 90 procent a výrazně zvýšit také proočkovanost chlapců. Prvním krokem je, že zdravotní pojišťovny už nebudou plně hradit očkování jen u dětí mezi třináctým a čtrnáctým rokem, jak je to nyní, ale toto okno se rozšíří. Vakcína bude od ledna příštího roku k dispozici pro děti už od jedenácti a až do patnácti let.
Ono má ale očkování u chlapců dvě roviny. Tou první je ochrana dívek před rakovinou děložního čípku. Muži jsou totiž zpravidla hlavními přenašeči infekce HPV, o které sami nevědí. Je tedy zcela zásadním krokem pro snížení výskytu infekce HPV v celé populaci. Druhou rovinou je také osobní ochrana. HPV totiž není pouze původcem rakoviny děložního čípku, ale způsobuje i rakovinu řitního svěrače, některých orgánů hlavy a krku a obtížně léčitelné pohlavní bradavice. A výskyt těchto onemocnění celosvětově narůstá u obou pohlaví.
V neočkované populaci se tímto virem nakazí alespoň jednou za život více než 80 % jedinců. Přenáší se pohlavním stykem a přibližně 14 typů tohoto viru je rakovinotvorných. Nejvíce lidí se nakazí ve věku, kdy s intimním životem právě začínají. Děložní čípek pak představuje místo, které je nejsnadněji a nejčastěji infekcí postiženo.
Pak záleží na imunitě vašeho těla, jestli se viru dokáže samo zbavit. Pokud to nezvládne a vy máte virus v sobě dlouhodobě, může vzniknout rakovinový nádor. Tento proces pak podporují další faktory, jako je kouření tabáku, promiskuita nebo časné zahájení pohlavního života. Souvislost je tedy opravdu velmi úzká. Rakovina děložního čípku je jednak nejčastějším nádorovým onemocněním vyvolaným HPV a zároveň onemocněním, kde HPV způsobuje prakticky všechny případy.
Podpořte Reportér sdílením článku
Krom jiného se věnuje tématům spjatým se vzděláváním.