Plavání nesmí být dřina, s vodou se musíte sžít
28. července 2022
archiv JK
Češi se považují za národ plavců. Možná i vy sami byste se za plavce bez váhání označili. Stačí ale pár minut povídání s Jakubem Kulhánkem, který víc než dekádu vyučuje plavání a je zakladatelem plavecké školy Shut up and Swim!, a o tuhle iluzi nejspíš přijdete. V počtech utopených dokonce předháníme i některé přímořské státy.
Nemám rád paušalizování a většinou přicházím do styku s lidmi, kteří chtějí své plavání zlepšit, zapracovat na něm. Takže bych byl hodný učitel a ohodnotil je chvalitebně.
To už tolik ne. Jsou bazény, kde devadesát procent lidí plave jediný způsob, a to prsa, navíc s hlavou nad vodou. Domnívají se, že plavou správně, ale ve skutečnosti si přetěžují krční i bederní páteř. Nejen při prsou, ale i při dalších plaveckých stylech máte vydechovat do vody, tedy hlavu ponořit. Nemůžete plavat správně prsa, aniž byste zvládli elementární plavecké dýchání. Další komplikace u prsou je, že jsou náročná na provedení. Vídám lidi, jak špatně pohybují nohama, s vodou se perou a po pár minutách plavání jsou vyčerpaní. Vynechávají splývavou fázi, nedostatečně dýchají do vody a ponoří pouze obličej.
Plavecké dýchaní je specifické a trvá to, než se ho člověk naučí opravdu správně. Nicméně je potřeba ho zvládnout, protože bez něj se neobejde žádný plavecký způsob. Díky správnému dýchání budete mít z plavání příjemnější pocit a vydržíte plavat déle. Do schopnosti správně dýchat se promítají i emoce a celkové naladění plavce. Jakmile se necítí dobře, je ve stresu, má stažený hrudník, není schopný se plnohodnotně nadechnout.
Ty bloky bývají psychické a je potřeba rozklíčovat jejich příčiny. Obvykle to jsou negativní zkušenosti z dětství, při kterých se člověk dostal do situace, kdy se topil, nebo ho někdo nečekaně strčil do vody a on v ní zazmatkoval. Je potřeba postupně získávat jistotu, nespěchat na sebe.
Prsa nejsou špatná, ale musíte je plavat správně. Býval to primárně vyučovaný plavecký způsob, což je důvod, proč většina lidí plave právě jen je. V naší plavecké škole začínáme znakem.
Podpořte Reportér sdílením článku
Specializuje se na rozhovory a lifestylová témata, která se snaží rozbít zažité stereotypy.