Z Česka mi v chuťové paměti zůstala kachna a svíčková
12. července 2021
Patří ke světové šéfkuchařské špičce: Andrea Accordi, 44letý Ital, který před třinácti lety získal v pražské restauraci Allegro hotelu Four Seasons michelinskou hvězdu. Byla první nejen pro Česko, ale i pro země bývalého východního bloku. Z Prahy pak Accordi odešel do Petrohradu a později do Hongkongu. Nyní se – po víc než 20 letech – vrátil do Thajska, kde tehdy prožil formativní roky své kariéry. Stal se hlavním šéfkuchařem restaurací nového hotelového resortu Four Seasons.
Začnu trochu zeširoka. Do Hongkongu jsem před lety přijel už do rozjetého podniku z Petrohradu. Mým úkolem bylo posunout ho dále a každý den vytvářet něco nového a zvyšovat jeho úroveň. Proměnili jsme strategii a šéfkuchaře a na konci jsme se stali jediným hotelem na světě, který měl pod svou střechou restaurace oceněné v součtu celkem osmi michelinskými hvězdami (Michelin Guide 2019 Hong Kong-Macau – pozn. red.).
Byla to mimořádná, mimořádná, šílená věc! Nepopsatelné. A naším hlavním problémem bylo…
Kdepak – najít místo pro hosty! Všichni k nám chtěli, hlavně do těch oceněných. Tříhvězdičková restaurace s čínskou kuchyní měla 250 míst, ale i to bylo málo. Každý den byla fronta na rezervace.
Celkem 168 lidí. A s těmi jsme neměli na starosti jen běžný provoz restaurací, ale i mnoho oslav, banketů, večeří na vysoké úrovni. Tím míním fine dining – produkty, které se normálně používají v malém množství, těch jsme potřebovali celé balíky. Byla neuvěřitelná poptávka po jídle vysoké kvality. Pro mě jako šéfkuchaře to bylo skutečně hodně práce a hodně stresu, ale taky jedinečná, nezapomenutelná zkušenost. No a po třech letech v Hongkongu jsem se rozhodl pustit do toho, co se vždycky jeví jako krásné dobrodružství – být u otevření nového hotelu.
Jeví se to snazší, ale ve skutečnosti to tak vůbec není. Všechno se rodí od nuly. Musíte si najít lidi a vytvořit s nimi tým, prozkoumat místní trh a vyhledat dodavatele. Krásné na tom je, že se člověk věnuje koncepci restaurace i s managementem hotelu: rozhoduje se, jestli toto bude restaurace italská, tato čínská, kantonská… Míříme na hvězdu? Nebo rovnou na dvě? Nyní, tady v Bangkoku trvala fáze před otevřením dlouho, skoro dva roky. Resort Chao Phraya River má 3,6 hektaru (pro srovnání pražské Václavské náměstí má rozlohu 4 ha – pozn. red.) a rozkládá se v rozlehlé zahradě u řeky (v českém přepisu Čao-Praja). Hotel má 299 pokojů a rezidenci s 366 byty, je největší v Tichomoří. Máme tu i italskou restauraci, jmenuje se Riva del fiume (Břeh řeky). Je obklopená zelení a terasami, jako by to byla vila u severoitalského jezera Lago di Como. Tu jsem vymyslel jako šéf – toto je můj restaurant i moje kuchyně.
Podpořte Reportér sdílením článku
Ekonomická novinářka a bývalá zpravodajka MF DNES v Bruselu. Nyní pracuje jako šéfredaktorka Katolického týdeníku.