Sbíral mech a jíl, aby pochopil, jak fungují podstávkové domy
16. října 2023
Jan Vaca
Studenti na Fakultě architektury pražského ČVUT většinou sní o tom, že budou stavět moderní domy. Tomáš Efler byl výjimka. Na školu se cíleně přihlásil s tím, že bude opravovat domy historické. Dnes ve škole vede Ústav památkové péče a má vlastní architektonické studio, které se zaměřuje na obnovu podstávkových chalup a dalších historických staveb.
Je otázkou, co je špatně zrekonstruovaný dům. Pro některé domy je i nepříliš kvalitní rekonstrukce záchranou, protože by jinak byly určené k demolici. Oprava jim dá šanci dál existovat. Samozřejmě se ale na takové věci dívám z profesního hlediska a nemohu se vyhnout komentářům, jak je ten či onen dům opraven.
Je pravda, že v pohraničí se taková bizarní forma obnovy objevuje poměrně často. Lidé k opravám přistupují různě kreativně a používají materiály, které jsou sice dostupné a levné, ale ne vždycky vkusné nebo technicky přijatelné.
Těžko generalizovat. V posledních letech tu najdeme řadu pozitivních příkladů obnovy historických staveb, zároveň však bohužel najdeme i řadu opravdu odstrašujících příkladů. Závisí to na stavebnících, investorech a jejich finančních možnostech. A rozdíly jsou i v regionech nebo konkrétních obcích. Hodně záleží na obyvatelích, jaký mají k místu vztah, zda vůbec vnímají nějakou hodnotu. Dobře je to vidět třeba v Doubici a dalších vesnicích v Českém Švýcarsku, kde je řada historických chalup velmi pečlivě opravena a majitelé, které tvoří z velké části chalupáři, o ně skvěle pečují. Právě chalupáři se ostatně často zasloužili o to, že je některý dům dobře zachovaný.
Nechci paušalizovat, že domy dobře opravují jen chalupáři. Ale myslím, že u řady z nich hraje roli respekt k tradiční architektuře. Místní obyvatelé často ve starých chalupách nevidí historickou hodnotu a radikálně je přestavují, aby se přibližovaly představám o moderním bydlení. Je to ale i o financích, jak jsem zmínil. Pokud chcete nějaký dům šetrně, citlivě a zároveň kvalitně řemeslně opravit, musíte disponovat relativně velkými prostředky. A ty řada obyvatel v příhraničí mít nemusí. Vím, že se chalupářům vytýkají různé věci, ale zrovna oni v pohraničí zachránili celé vesnice a domy, které by jinak podlehly demolicím. Dělo se to během socialismu, kdy sice neměli peníze nebo řemeslné dovednosti, přesto svépomocí dokázali často až zázraky.
Architekt a vedoucí Ústavu památkové péče na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Zaměřuje se mimo jiné na rekonstrukce a obnovu historických staveb. Tým, který vedl, získal loni ocenění Grand Prix Obce Architektů za restaurování glorietu v Růžové zahradě na zámku v Děčíně. Právě z Děčína Tomáš Efler pochází, nyní žije s rodinou v podstávkovém domě v nedalekých Merbolticích, kde se nachází i jeho ateliér, nazvaný Architektonické studio Merboltice. Architekturu vystudoval na pražském ČVUT (1998 až 2005) a rok studoval i v Paříži na École d’Architecture de Paris La Villette UP6. Ve své praxi se inspiroval mimo jiné obnovami podstávkových domů v Sasku.
Zájem o historické stavby byl vlastně důvodem, proč jsem šel studovat architekturu. Už od dětství mě zajímaly historické památky jako hrady, zámky, vesnické chalupy, mlýny… S rodiči jsme absolvovali hodně výletů a mě bavilo památky kreslit a hledat si o nich informace. Chvilku jsem zvažoval, jestli nepůjdu na historii. Chtěl jsem se ale věnovat opravám a obnově historických staveb, takže logičtější bylo studovat architekturu.
Podpořte Reportér sdílením článku
Pracuje jako ředitel médií společnosti Internet Info.