Mars je sci-fi, velké věci se však mohou dít na Měsíci
8. září 2023
archiv
Nedávno navrhl tři malé raketoplány, na nichž bylo připevněno tisíc Lego panáčků. Vesmírný architekt Tomáš Rousek se ale věnuje i vážným projektům, od roku 2010 spolupracuje s NASA, kde právě teď řeší, jak dostat na Měsíc co největší moduly. Řešením je poslat tam jen komponenty, které by vesmírní roboti sestrojili buď na oběžné dráze, anebo přímo na Měsíci.
Ozvali se mi z pražského planetária a agentury Kreativ Gang, které tuto akci organizovaly a vymyslely. Chtěly vědět, zda bychom uměli navrhnout a vyrobit malou vesmírnou loď, která by dokázala dostat Lego panáčky do stratosféry, tedy na okraj vesmíru.
Ano, společně s Honzou Grygerkem a Markem Pavelcem jsme navrhli tři raketoplány, každý dlouhý přes 1,5 metru. Celé se to pak vyrábělo na robotickém centru CIIRC ČVUT (Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky na Českém vysokém učení technickém v Praze, pozn. red.), na jedněch z nejlepších 3D tiskáren v republice. Trupy raketoplánů byly z karbonu, aby byly superlehké. Zavěsily se pak na stratosférické balony, které je vynesly třicet pět kilometrů nad zem.
Celé se to odehrálo v květnu na Slovensku, u Trenčína. Slovenský team SOSA (Slovenská organizace pro kosmické aktivity, pozn. red.) napustil balony heliem. Na zemi měly balony rozpětí dva metry. Když jsme je pak vyslali nahoru, zvětšovaly se a zvětšovaly, jak se helium roztahovalo, až měly nakonec kolem dvanácti metrů. Následně praskly a raketoplány padaly na zem. Nejprve rychlostí asi 200 kilometrů v hodině, protože nahoře je řídká atmosféra, později se jim otevřel padák a legonauti se začali snášet pomalu k zemi. Let trval celkem asi dvě a půl hodiny.
Což bylo vtipné. Stali jsme se jednou z největších událostí ve vesmírném průmyslu toho dne, když nás vybrali jako „Image of the day“. Byli jsme na hlavní stránce hned vedle startu rakety SpaceX (smích).
Jasně že ano. Spousta architektů si hrává s legem, dobře se na něm trénuje, což dělám díky malé dceři Amálce dodnes. Třeba zmiňované raketoplány, které jsme posílali do stratosféry, byly hodně podobné tomu, jak vypadají raketoplány z dětské verze Lega Duplo, se kterými si Amálka hraje.
To je pravda. Bylo to ve třeťáku na architektuře. Tehdy jsem se stal hlavním organizátorem výstavy. Nakonec to byla nejnavštěvovanější expozice ve Veletržním paláci ten rok a následně putovala po světě. Navrhli jsme vize Nové Prahy na Marsu a na Měsíci. Lunární základnu jsme pak převedli do virtuální reality a předloni ji představili v pražském Virtuplexu, což je největší komerční hala a laboratoř virtuální reality na světě společně s bratislavskou pobočkou, kterou jsme nedávno postavili. Z výstavy se tedy stala simulace, kterou se můžete procházet a připadáte si jako astronaut. Loni byla výstava k vidění i v Houstonu, v muzeu tamního Johnsonova vesmírného střediska NASA.
Podpořte Reportér sdílením článku
Sleduje sociální problematiku a zajímají ji osudy těch, kteří neměli ve svých životech takové štěstí jako většina z nás.