Logo

Velmi dobře trénovaná opice? Umělá inteligence: Máme se těšit, nebo bát?

Post Image

Velmi dobře trénovaná opice? Umělá inteligence: Máme se těšit, nebo bát?

Play icon
51 minut

foto ČTK/Profimedia.cz

Na vývoji umělé inteligence se pracuje už roky. V posledních měsících se ovšem objevily veřejně dostupné služby, které k ní přitáhly širokou pozornost a spustily debaty o tom, jak moc změní společnost a na jakých principech vlastně stojí. „Je jako dobře vytrénovaná opice, ale pořád je to jen asistent naší mysli,“ říká Tereza Bartoníčková, jedna ze sedmi expertů, kterým jsme položili řadu otázek o tom, co můžeme od AI očekávat.

Při pohledu na některé titulky o umělé inteligenci může slabší povahy jímat děs a hrůza. Vykreslují obraz zmaru a beznaděje, do kterého se naše životy řítí pod tlakem příšery s tajemnou zkratkou AI. Jistě, nad některými z těch vět si můžeme nejspíš zaťukat na čelo. Nicméně je fakt, že v posledních měsících a týdnech se AI (artificial intelligence) stala velkým velkým veřejným tématem po celém světě. Řeší se na sociálních sítích i v kavárenských debatách. Vyvolává úvahy o proměně zavedených byznys modelů na firemních poradách a obchodních schůzkách. Baví lidi tím, co umí, i tím, co se jí prozatím nevede. Optimisté věří, že nám pomůže vyřešit celoplanetární problémy, pesimisté věští, že naopak gigantické problémy způsobí.

Kde ale v rozvoji umělé inteligence opravdu jsme? Co AI svede a kam se vyvíjí? Máme se na ni těšit, nebo se jí bát? A k čemu dobrému můžeme umělou inteligenci využít?

Oslovili jsme sedm předních českých odborníků a odbornic, aby nám pomohli se v situaci důkladně zorientovat. Položili jsme jim otázky, které viditelný rozmach AI vyvolává. Na následujících stránkách se můžete dočíst, jak se na umělou inteligenci dívají ti, kdo se jí dlouhodobě zabývají, byť každý z malinko jiného úhlu či směru.

Dvě ženy a pět mužů, jejichž krátké vizitky najdete v boxu níže a které spojuje zájem o umělou inteligenci a schopnost o ní mluvit i k neodborné, avšak zvídavé veřejnosti. Pojďte se od nich dozvědět více o tom, zda a jak se může měnit svět.

Sedm zasvěcených

V čem AI nejspíš přinese světu jednoznačná pozitiva?

Dušan Janovský: Dá se chápat jako nový mocný pracovní nástroj, který zvýší produktivitu. V některých oborech významně. To by mohlo být pozitivní.

David Grudl: Dokáže zpracovávat ohromující množství dat a tím zásadně posunout zdravotnictví. V diagnostice, léčbě a vývoji léčiv. Miliony lidí nosí chytré hodinky či prstýnky, které nepřetržitě sledují jejich zdravotní údaje – a tak generují neustále další množství dat. Už nyní tyto přístroje detekují srdeční arytmie. Je jen otázka času, kdy bude AI pomáhat ve včasném rozpoznání chorob, jako je třeba rakovina, a navrhovat personalizované léčebné plány.

Josef Šlerka: Jednoznačná pozitiva přináší v porozumění nestrukturovaným datům a jejich zpracování. Takže nám umožní lépe hledat informace v haldách textů. To zásadně může proměnit celou řadu oblastí od práva až po medicínu.

„Milan“ Chuong Le: V průmyslové výrobě může například pomoci s optimalizací procesů a snižováním nákladů. V budoucnu se očekává další rozvoj autonomního řízení, což může snížit počet nehod na silnicích a zlepšit dopravu. AI také může pomoci v boji proti globálním výzvám, jako je změna klimatu nebo pandemie.

David Grudl: V tom nejoptimističtějším scénáři můžeme vynalézt a nasadit umělou inteligenci, která bude schopna navrhovat a modelovat řešení zásadních společenských otázek bez politizování a lidských zkreslení. Místo zkoušení sociálního inženýrství na společnosti bychom si to testovali na modelech. A upřímně, bez pomoci AI si nedovedu představit řešení tak komplexních problémů, jako je klimatická krize.

Realističtější scénář bude počítat s tím, že by mohla AI pomoci třeba se zjednodušením zákonů a předpisů. Ty nejsou ničím jiným než textovým korpusem, navíc neustále se měnícím. V téhle oblasti jazykové modely AI excelují. Výrazně zjednoduší vyhledávání v zákonech, přepis do lidského jazyka, dokonce mohou hledat duplicity a navrhovat zjednodušení. Ke kterému ale nejspíš nedojde, protože to by museli schválit lidé.

Tomáš Mikolov: Já už roky vnímám strojové učení jako zásadní revoluci v oblasti programování. Dokážeme dnes řešit úlohy, které by byly před patnácti lety naprosto neřešitelné. Myslím, že časem umělé programovací jazyky prakticky zaniknou a každý bude schopen programovat počítače zadáváním úkolů v přirozeném jazyce.

Jak zásadní je dnešní doba pro vývoj umělé inteligence? Je to skutečná revoluce?

David Grudl: Poslední rok byl mimořádný, co se týče zásahu do veřejného povědomí. Služba ChatGPT během pouhých dvou měsíců přilákala 100 milionů uživatelů, čímž se stala nejrychleji rostoucí aplikací všech dob. Takový raketový vzestup zájmu nikdo neočekával, zaskočil i giganty jako Google či Apple.

Přitom technologie, kterým říkáme umělá inteligence, ovlivňují naše životy dlouhou dobu. Pohání strojové překladače, které se v posledních letech znatelně zlepšily. Bez AI by e-mail dnes nejspíš neexistoval, neboť by se stal nekonečnou skládkou spamu. Fotoaparáty v mobilech díky AI dokážou fotit i za šera. Umělá inteligence na fotkách analyzuje objekty a tváře, podle kterých je pak třídí.

Podpořte Reportér sdílením článku