ANKETA: Jak probíhá vaše seznamování se s AI (umělou inteligencí)?
12. března 2023
Reportér 03/2023 · Číslo 10312. března 2023
Reportér 03/2023 · Číslo 103Na anketní otázku Reportéra odpovídají muzikant a výtvarník Vladimír 518, violoncellistka Terezie Kovalová, dětská pneumoložka Tereza Doušová a spisovatel sci-fi Ondřej Neff.
Přátelství s výběžky umělé inteligence navazuju bez problémů, vlastně spíš i s nadšením. Analyzuju Midjourney, což je generátor obrazů na principu takzvaného „text to image“. Přemýšlí neotřele, často nečekaně, tak jak bych já třeba ani věci nekoncipoval. Jeho myšlenky je ale možné následně dál rozvíjet, nechat se jimi třeba jen volně inspirovat… Stejně tak si se zájmem dopisuju s ChatGPT, což je okouzlující shluk informací s aktivním potenciálem. Jsem si jistý, že nás čekají ohledně AI ještě veliké věci. Snad vůči nám lidem bude shovívavá a v budoucnu si zůstaneme rovni.
Umělá inteligence rovná se sci-fi – tak tuhle představu musím opustit. Na jednu stranu si moje sympatie nezískaly přibývající neautorské disertační a diplomové práce. Na druhou stranu možnosti, které se otevírají v oblasti medicíny, jsou fascinující. Využití AI k přesnějšímu vyhodnocení rentgenových snímků, zaměření ložisek nádorů a k diagnostice kožních onemocnění jsou jen některé z nich. Naši profesi v budoucnu ovlivní zásadně – pravděpodobně částečně nahradí lékaře určitých profesí. Věřím ale, že lidský faktor bude nadále její nepostradatelnou součástí.
S umělou inteligencí se už dva roky seznamuju při psaní doktorské práce o digitalizaci kultury. Odzkoušeno mám všechno od Midjourney po ChatGPT, který jsem využila i v rámci brainstormu při psaní textů na desku. Nakonec jsem konkrétně nevyužila nic, ale člověk rychleji hledá rýmy nebo synonyma – tenhle nový styl práce mě donutil vystoupit z komfortní zóny, což beru jako pozitivum. Obavy ohledně umělé inteligence beru, ale vývoj hudby šel vždy ruku v ruce s technologií. Raději tedy hledím vpřed, než abych přemýšlela, co mi to sebere.
Vyzkoušel jsem si už s umělou inteligencí jak texty, tak i obrázky a mým prvním dojmem byl úžas, jak to funguje. Druhý dojem byl střízlivější: vzešla z toho totiž vlastně textová i obrazová makulatura. Teď čekám na další vývoj, zejména v oblasti rešerší, a budu zvědav na hodnověrnost toho, co mi AI nabídne – dosud mám své googlení alespoň částečně pod kontrolou. A pokud jde o obraz, tak dosud se obrázky pro běžné účely kradly na internetu, a teď si je budeme vyrábět prostřednictvím AI. V podstatě půjde o totéž, jenom to bude líp vypadat.
Podpořte Reportér sdílením článku
Článek byl připraven redakčním týmem magazínu Reportér