Anketa: V čem tkví největší kouzlo Švejka po sto letech?
14. března 2021
Reportér 03/2021 · Číslo 7914. března 2021
Reportér 03/2021 · Číslo 79Letos si připomínáme sto let od vydání prvního dílu slavného románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl nazvaný V zázemí se objevil na pultech 1. března 1921.
Karolína Kračková Neprašová, výtvarnice Dokončila po svém otci sochaři Karlu Neprašovi pomník Jaroslava Haška. Kouzlo Švejka (a nejen po sto letech) tkví v zrcadle nastaveném lidské povaze (zejména té typicky české), která se prostě nemění. A samozřejmě také v humoru. Dělat si sám ze sebe legraci je nám vlastní. Naučila nás tomu nesvoboda. Bohužel to ale může vést až k absenci sebeúcty. Zajímavé je, že Hašek napsal román o Švejkovi pár let po pádu Rakouska-Uherska. Tudíž si utahuje z pánů, kteří už těmi pány dávno nejsou. Je to tedy taková bezpečná satira. I to o české povaze leccos vypovídá. Navíc absurdity rakouského mocnářství v mnohém připomínají dnešní dobu a Švejkovo „švejkování“ dnes jenom vzkvétá.
Oldřich Kaiser, herec a hudebník Úžasně namluvil Osudy dobrého vojáka Švejka coby audioknihu. I já jsem dobrý voják, příklad: Během vojenského cvičení mi kamarád daroval dětský samopal na baterie, jehož hlaveň světélkovala. V den ostrých střeleb četa fasovala samopaly a já oznámil, že mám: Netřeba míti dva. Četař kývl hlavou: Maj v tom bordel… Mašírovali jsme na střelnici a na rozkaz „krátkými dávkami skolit z plechu postavenou osobu“ jsem i já uposlechl. Všem postavy padaly, mně ne. Kaisere! Miřte pořádně! Pak major spatřil můj samopal: Co to máte? Děláte si prdel? Skončil jsem na dva dny v base, ale kdyby neměli v evidenci bordel a cestou na střelnici velitel na rotu dohlížel, snadno mě mohli odhalit.
Bohdan Sláma, režisér Dlouhodobě připravuje o Švejkovi nový celovečerní film, do hlavní role chce Pavla Lišku. Knihu jsem si oblíbil už v osmé třídě, připravuju filmovou adaptaci, a tak o Švejkovi přemýšlím dlouhodobě. Jeho význam podle mě spočívá v tom, že ani po sto letech od vydání nevíme, co si s tou prazvláštní postavou vlastně počít. Například já jsem toho názoru, že Švejk je stejně geniální, jako byl jeho stvořitel Jaroslav Hašek; je úplně stejně anarchistický, nevyzpytatelný a nepolapitelný. Dobrý voják Švejk je apoteózou tvořivé podvratnosti, a já upřímně doporučuju, aby si lidé tu knihu přečetli po letech znovu. Budou překvapeni.
Annalisa Cosentino, italská bohemistka Vyučuje českou literaturu a literární překlad na Univerzitě Sapienza v Římě. Švejk je geniální vynález: je to literární postava, která se narodila jako zrcadlo střední Evropy prvních dvou desetiletí minulého století v románu, který je po sto letech stále slavný. Potom se přestěhovala do divadla, do filmu, do komiksu, do knih jiných autorů, do jiných časů – zřejmě je tedy kouzelně nesmrtelná. Bohužel se z této postavy vytvořilo v Čechách klišé dobráka s půllitrem a takzvané švejkování, které rozhodně kouzlo nemá. Máme v zahraničí to štěstí, že můžeme číst velký román Jaroslava Haška bez předsudků a literární postavu Švejka nezaměnit za více či méně chytrého/blbého člověka.
Podpořte Reportér sdílením článku
Článek byl připraven redakčním týmem magazínu Reportér