Nové Česko

Post Image

Nové Česko

Play icon
66 minut

Více než dva měsíce trvající nouzový stav, gigantický hospodářský výpadek a tisíce nakažených. Především pro mladší generaci představovala epidemie první osobní zkušenost s událostí, která vejde do historie a může změnit naše každodenní zvyklosti – možná navždy. A zdaleka nejde jen o digitální revoluci.

Při hodnocení koronavirové krize celkem logicky převažuje sčítání ztrát. Jenomže epidemie zasáhla některé oblasti lidského počínání a vnímání tak důkladně, že přinesla i nemálo užitečných změn.

Například jsme mohli v přímém přenosu vidět, co se děje uvnitř škol. Ukázalo se, že české zdravotnictví patří mezi rekordmany, co se týče „vítězných výkonů“, ale zaostává v následné péči. Znovuobjevili jsme kousky přírody, které máme za humny, a začali si jich víc vážit. I ti z nás, kteří to dlouho odkládali, se naučili lépe pracovat v digitálním prostředí… Novinek, jež jsme si osvojili v důsledku virové pandemie a které stojí za to zachovat, je mnohem víc. Jazykem přírodovědců a s trochou nadsázky by se dalo říct, že v evoluci lidského druhu došlo ke skokové proměně až mutaci. Posuďte sami…

Gastronomie

Placení bez číšníka, květák místo kaviáru

Konec zbytečných přesunů číšníků po place, možnost placení bez obsluhy přes QR kód a především vylepšený systém sloužící k tomu, abyste si mohli pokrmy odnést s sebou a měli z jejich konzumace podobný zážitek jako u stolu ve svém oblíbeném podniku. Co dalšího by se mohlo změnit v českých hospodách a restauracích?

Nejdřív se během epidemie začala otevírat okénka běžných výčepů, postupně přibývaly restaurace, které nabízely dvě tři jídla do plastového nádobí k odnosu s sebou – nejprve jen přes poledne, postupně se otvíračka prodlužovala. Následovalo prudké zlevňování v podnicích, které dříve žily hlavně ze zahraničních turistů; sociální sítě zaplavily snímky s cenovkami, kolik stojí pivo či guláš v místech, jimž se dřív Češi spíše vyhýbali.

Podpořte Reportér sdílením článku