Současný hudební trh nemá fér pravidla, říká muzikant a právník Petr Ostrouchov
1. října 2021

Současný hudební trh nemá fér pravidla, říká muzikant a právník Petr Ostrouchov
1. října 2021
Současný hudební trh nemá fér pravidla, říká muzikant a právník Petr Ostrouchov
Zuzana Bönisch
Osmačtyřicetiletý Petr Ostrouchov řeší problém. Coby producent nahrává nejoceňovanější české desky poslední doby s Vladimírem Mišíkem nebo Lenkou Dusilovou. Ale protože je taky vydává, tak vidí, že sebevíc cen na současném hudebním trhu nepomůže k tomu, aby na sebe album adekvátně vydělalo. Desky často dotuje ze svého právnického platu a novou Mišíkovu desku se rozhodl neumístit na Spotify. Kompletní rozhovor si poslechněte v podcastu Host Reportéra.
Dědeček byl Rus.
Astraúchov.
Podobné šoufky si ze mě lidi dělají odjakživa. Třeba režisér Zdeněk Suchý, se kterým jsme hráli v devadesátých letech divadlo, mě zásadně častoval přezdívkou Bystroslech.
Utekl sem před sto lety, protože za ruské občanské války bojoval v Bílé armádě, kterou porazili bolševici, a od té chvíle byl jeho život ve vážném nebezpečí – kdo z rodiny neemigroval, zemřel. V Praze se dědeček oženil, stal československým občanem, narodil se můj tatínek, ale když v květnu 1945 Sověti přijeli do Prahy, své emigranty tady nemilosrdně posbírali a odvezli na Sibiř.
Táta vyprávěl, jak u nich 16. května zazvonili dva muži v kožených pláštích, rusky řekli, že potřebují tlumočníka, jestli děda prý nemá čas, a to byla poslední chvíle, kdy se s ním rodina viděla. Domů se dědeček nikdy nevrátil a jeho dalšího – zcela jistě neblahého – osudu jsme se nedopátrali, protože to by bylo třeba se dostat do ruských archivů. Jde každopádně o jeden ze zásadních důvodů, proč jsem celoživotně vysazený na rozpínavost Sovětského svazu, posléze Ruska. Co mám naopak moc rád, to je ruská kultura.
Podpořte Reportér sdílením článku
Autor velkých rozhovorů a reportáží s velmi dobrodružnou povahou.