Hlasivky jsou svaly, dají se trénovat
13. dubna 2023
Michael Durčák
Kde se vlastně bere lidský hlas? Proč ho má někdo hluboký a někdo zas vysoký? Proč se hlas některých lidí nedá poslouchat a jiný našim uším přímo lahodí? A co má dělat zpěvák, který se ráno probudí ochraptělý a ví, že večer musí odzpívat představení? To všechno ví pražská foniatrička Zuzana Veldová, která se už roky stará mimo jiné i o herecké, operní nebo muzikálové hlasy.
Musíme si uvědomit, jak je hlas důležitý pro lidskou komunikaci. Vždyť spojení kvalitního hlasu s řečí a dobrým sluchem je vlastně to, co dělá člověka výjimečným. Hlasem, jeho intonací, změnou intenzity a polohy vyjadřujeme emoce, radost či smutek. Ale důležitost hlasu si většinou uvědomíme až tehdy, když o něj přijdeme.
Jeho tvorby se účastní hned několik systémů. Hrtan a hlasivky jako vlastní ústrojí hlasové, pak ústrojí dýchací, tedy plíce, a nakonec ústrojí artikulační. Samotný hlas, který slyšíme, nevzniká jen kmitáním hlasivek v hrtanu, tím vzniká jen takzvaný „buzzy sound“ neboli základní hrtanový tón. Hlas vznikne až teprve po průchodu tohoto tónu vedlejšími dutinami nosními a nosní dutinou. Jinými slovy hrtan je takzvaný generátor základního tónu, ale o hlas se v žádném případě ještě nejedná. Teprve rezonancí vedlejších dutin nosních vzniká charakteristické zabarvení našeho hlasu.
Hlasivky jsou svalový orgán. Obsahují velké množství různých typů svalů, ale dva z nich bych chtěla podtrhnout. Zaprvé je to sval, který ovlivňuje velikost dechové štěrbiny, tedy je velice důležitý pro dýchání. Druhý sval zase způsobuje napínání neboli strečink hlasivek. Je důležitý pro intonaci mluvené řeči, například pro tvorbu otázky, pro zvolání, tedy zvýšení intenzity hlasu.
Ano, pro zpěváky je naprosto nezbytným svalem, díky kterému vyzpívají ty nejvyšší tóny. Oba tyto svaly mohou být poškozeny, respektive jejich funkce může být změněná v důsledku poruchy jejich nervového zásobení. K tomu může dojít například během operací v oblasti štítné žlázy, mezihrudí nebo po prodělání infektů herpetickými viry.
Výšku, polohu hlasu ovlivňuje mnoho faktorů. Například délka hlasivek, zjednodušeně se dá říct, že čím jsou hlasivky kratší, tím je hlas vyšší. Tedy u žen soprán, u mužů tenor. U hlubokých hlasů jsou zpravidla hlasivky delší. Dalšími faktory jsou velikost a vzdušnost vedlejších dutin nosních, tedy rezonančních dutin, nebo celková fyziognomie člověka.
Podpořte Reportér sdílením článku
Píše o politice, zejména o Spojených státech.