Plyn je pro Evropu jako droga, musíme se jí zbavit
1. března 2022
Jan Prokopius (VUT)
Rusko a státem vlastněný Gazprom jsou jedním z vítězů už několik měsíců probíhající energetické krize. Díky příjmům z prodeje ropy a plynu může Rusko financovat i nynější válku. Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Oldřicha Sklenáře je proto důležité zbavit se závislosti na ruském plynu. Ovšem nikoli pouze tím, že se plyn bude dovážet odjinud.
V Evropě bylo důležitým faktorem růstu cen energií chování ruského Gazpromu, který je stále největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, v roce 2020 to bylo 44 procent, v první polovině roku 2021 dokonce 47 procent. Gazprom sice dodržel dlouhodobé smluvní závazky, ale výrazně omezil krátkodobé prodeje a nedoplnil své zásobníky, které se nachází na území evropských států. To vedlo ke zvýšenému tlaku na cenu.
Když se budeme bavit o vítězích energetické krize, na kterou doplácíme my všichni, tak mezi ně jednoznačně patří Gazprom a Rusko. Podstatné příjmy do státního rozpočtu Ruska plynou z prodeje nerostných surovin, ať už jde o ropu, či zemní plyn. Prodali srovnatelné množství komodity, ale za úplně jinou cenu. A jde o to, že z těchto příjmů je možné financovat i náklady na zbrojení. My tím, že platíme za ruský plyn a ropu, pomáháme vyzbrojovat zemi, která aktuálně napadla svého souseda. To je něco, co by se mělo brát v potaz, i když to není snadno vyjádřitelné v penězích.
Už v roce 2014, když vypukla první krize na Ukrajině, si evropské orgány nechaly vypracovat analýzu, která měla řešit, co se bude dít v případě přerušení dodávek plynu z Ruska. Problémem bylo, že provedený zátěžový test uvažoval s výpadkem po dobu šesti měsíců. My jsme ale na plynu závislí dlouhodobě. Rusko je stále jeho největším dodavatelem a v tuto chvíli nejsme schopni komfortně dodávky omezit.
Je otázka, jaká opatření by byla v případě omezení dodávek plynu zavedena, zdali například dojde k omezení průmyslové výroby na úkor domácností. To jsou opatření, kterým bychom se v případě omezení dodávek nejspíše nevyhnuli. Alternativy možnosti zásobení existují, ale jsou omezené a mají i svoje nevýhody.
Ano, dodávky probíhaly i v době studené války, nebyly dlouhodobě přerušeny za poslední desítky let. Ochota Rusů plyn dále prodávat zatím stále existuje, ale musíme si uvědomit, že tím, že si od nich kupujeme suroviny, pomáháme současně zemi, která nás vede na seznamu nepřátel. Zároveň roste propojení Ruska a asijských ekonomik, především Číny. Rusko tím rozšiřuje svoje zákaznické portfolio. Takže když Evropa nyní přestane nakupovat plyn, nebude to pro Rusko taková rána jako před lety, protože mají nové odběratele na východě.
Podpořte Reportér sdílením článku
Má svůj web Ekonews věnovaný tématům udržitelnosti, ať už v byznyse nebo v praxi každého z nás.