Když zachraňujete ostrov a stavíte boží muka pro včely
8. července 2022
Marek Knittl
Objevil a zmapoval nový pražský ostrov, který neoficiálně nese jeho jméno. Je autorem unikátních božích muk, která slouží jako útulek divokým včelám. A před časem se začal zajímat o povětrnostní sloupy, které zachraňuje a vrací do ulic. Urbanista a výtvarník Jan Trejbal se snaží propojovat umělce s odborníky všeho druhu ve snaze vylepšit a zkrášlit českou krajinu a města. Rád by v tomto směru etabloval zcela nový obor.
Připomenu jen, že Povodí Vltavy tehdy novou pevninu v korytu řeky vyhodnotilo jako povodňovou škodu – vznikla protržením Císařského ostrova v červnu 2013. Nakonec se na popud ministerstva životního prostředí a magistrátu podařilo ostrov zachránit a dnes je zanesený v mapách, má svoje heslo na Wikipedii a stal se vzorem pro další ostrůvky, které by zde měly vznikat.
Ano. V rámci pražského IPRu (Institut plánování a rozvoje, pozn. red.) existuje projekt na revitalizaci řeky s názvem Divoká Vltava, proběhla i mezinárodní soutěž na tohle téma. Během nejbližších let by tady mělo vzniknout minimálně osm dalších ostrovů.
Pomáhají zvyšovat biodiverzitu a mohou to být i vhodné prvky pro lepší užívání řeky. Dnes na tom „mém“ ostrovu například nocují vodní ptáci, skauti jej využívají jako příležitostné tábořiště…
Je to kaplička, která slouží včelám samotářkám. Chtěl jsem vložit do krajiny něco, co bude mít sakrální účel, ale současně i environmentální užitek. Vycházel jsem při tom z barokních tradic, kde nejrůznější díla v krajině měla nejen estetický a náboženský význam, ale umožňovala také lepší orientaci a souznění člověka s místem.
To místo se nachází na katastru Zákolan, které mají skvělou starostku Lucii Wittlichovou. Již dříve jsem tam dělal letní setkání umělců s vědci. A když jsem po čase přišel s modelem včelích muk vyrobeným na 3D tiskárně, domluvili jsme se. Důležitý byl pro mě historický kontext, protože na hradišti Budeč se vyučil svatý Václav, ale žádný objekt – mimo strom – mu zde nebyl dosud dedikován. Těch šťastných setkání ale bylo víc. Například hned pod hradištěm žije profesor Jan Žďárek, největší český odborník na hmyz a držitel letošní ceny Magnesia Litera, který mi celou dobu pomáhal.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.