Proč malá kolínka při vaření zalézají do velkých? „Zeptej se vědce“ vysvětluje složité věci srozumitelně
26. května 2023
26. května 2023
Jak vznikla hlína? Proč vlastně pomáhá alergikům vysokohorský vzduch? Opravdu ocet likviduje bakterie? Existuje něco jako překyselení organismu? Tři vědkyně – Adéla Šimková, Tereza Ormsby a Kristýna Blažková – založily v roce 2021 facebookovou stránku Zeptej se vědce. Vyzvaly veřejnost, aby se na cokoli zeptala. Dnes už mají 180 spolupracovníků a dotazy zdaleka nejsou jen „covidové“. „Strašně si vážíme toho, že se lidé ptají. Je přece úžasné přemýšlet o světě kolem nás,“ říká jedna ze zakladatelek, Tereza Ormsby.
Já přímo ne, ale dotaz zaeviduji a začneme hledat, kdo by jej zodpovědět dokázal. Oslovíme některého z expertů na našem seznamu vědců, který se na danou či příbuznou problematiku specializuje. Takže například dotazy týkající se lidského zdraví dokážou zpracovat biochemici, váš dotaz předáme odborníkovi na životní prostředí. Pokud mezi svými stálými členy nikoho vhodného nenajdeme, hledáme mezi takzvanými občasníky. To jsou vědci, kteří s námi spolupracují nárazově, jak mají čas. A pokud ani pak odpověď nezjistíme, budeme pátrat dál přes naši už docela velkou síť kontaktů.
I to máme ošetřené. Při psaní vědeckých publikací máte obvykle takzvané recenzní řízení, kdy si danou práci přečte jiný expert či experti, kteří se v dané problematice pohybují. My jsme si u nás zavedli něco podobného, i když samozřejmě ve zmenšené podobě. I my oslovujeme ještě dalšího vědce, který se zabývá stejnou oblastí, a požádáme ho o recenzi. Chceme vědět, jestli je daný dotaz zodpovězen adekvátně, jestli v odpovědi něco nechybí nebo jestli tam naopak není něco rozvedeno zbytečně moc do hloubky. Zkoumáme, jestli je odpověď srozumitelná a jestli jsou uvedeny odkazy na primární literaturu. A také, zda nemá autor tendenci „zabarvit“ text podle svého názoru. Protože to se děje i vědcům. Obvykle má tak několik připomínek, které se pak zase posílají zpět autorovi. A potom, úplně ve finále, to ještě vidí editoři.
Někteří z nich mají nějaký vědecký background, ale máme i takové, kteří vůbec nejsou vědci. A právě jejich zpětná vazba je strašně důležitá, protože často dokážou odhalit, co běžný člověk ví a neví, a tím pádem také to, jestli bude odpovědi rozumět. Protože my vědci máme občas tendenci se vyjadřovat příliš složitým jazykem. To oni nám pomáhají vytvářet srozumitelné odpovědi. Pak samozřejmě kontrolujeme ještě gramatiku a nakonec to ještě musí odsouhlasit autor.
Snažíme se udělat maximum, aby to bylo co nejrychlejší. Nicméně všichni jsme dobrovolníci, pracujeme na tom ve svém volnu. Vše tedy závisí na tom, jak moc je ten který vědec časově vytížený. Když se například nyní na jaře odevzdávaly grantové žádosti, neměla řada lidí čas vůbec na nic. Ideálně však tazatelům odpovědi posíláme v rámci týdnů, mnohdy to ale trvá mnohem déle.
Máme asi 180 vědců, kteří s námi spolupracují, ať už dlouhodobě, nebo občasně. Organizační tým pak tvoří zhruba třicet lidí. Bez jejich nasazení by projekt vůbec nemohl existovat. To, že jsou ochotni věnovat svůj volný čas takovýmto aktivitám, je pro mě úplné pohlazení.
Podpořte Reportér sdílením článku
Krom jiného se věnuje tématům spjatým se vzděláváním.