Česko/Rakousko: překročíte hranice a zmizí ptáci i zajíci
22. září 2021
foto Lhotský
Víte, jak se říká, že v Rakousku je tráva zelenější? Asi to tak opravdu je. Minimálně si to myslí zajíci a zemědělské ptactvo. Vědci totiž při porovnání příhraničních regionů Česka a Dolního Rakouska zjistili, že i když na sebe pozemky přímo navazují, na rakouské straně žije čtyřikrát více zajíců a 1,5krát více polních ptáků. „Obě krajiny jsou si přitom velmi podobné,“ říká Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.
Velice. Od začátku jsme předpokládali, že zemědělská krajina v Rakousku, která je charakteristická menšími políčky, bude hostit více ptačích druhů a ve větším počtu. To se nám potvrdilo. Překvapilo nás však, o jak velké rozdíly se jedná. Na rakouské straně jsme zjistili 1,5krát vyšší počet ptáků i druhovou rozmanitost.
V tom byl právě náš projekt unikátní. Sledovali jsme oblast Znojemska a část Dolního Rakouska. Obě krajiny si jsou velmi podobné. Jedná se o nížiny se stejným zastoupením půd, mají stejné klima a neliší se ani v zastoupení různých krajinných prvků, jako jsou meze či větrolamy, nebo v zastoupení hlavních zemědělských plodin. V čem se však zásadně liší, je velikost polí. Zatímco Rakousko má zpravidla malé pole s různými plodinami, Česko patří v tomto ohledu k evropským rekordmanům a v porovnání s Rakouskem má až šestkrát větší polní celky.
Opravdu velké množství. Zejména se jednalo o mé studenty, dobrovolníky a některé kolegy, kteří nám také pomáhali mapovat strukturu zemědělské krajiny či intenzitu hospodaření. Sčítat komplexní data z obou krajin vyžaduje hodně energie. Použili jsme dva přístupy. Jednak takzvané kvadrátové mapování, kdy jsme ve čtverci 500 x 500 metrů zjišťovali všechny ptáky zemědělské krajiny. Opakovaně jsme na místo jezdili a počítali jak hnízdící páry, tak i nehnízdící. Druhý postup se pak zaměřil na sledování druhů a početnosti v transektech (cesta, po které se počítají a zaznamenávají výskyty studovaných objektů – pozn. red.) kolem různých krajinných prvků, jako jsou větrolamy, remízky, biopásy a další.
Ty jsme počítali v předchozí studii. To byl velmi atraktivní výzkum, říkali jsme tomu noční safari. Sčítači totiž jedou v noci pomalu autem a s pomocí výkonných svítilen, které dosvítí až 300 metrů, sledují počty zajíců. U těch byl pak rozdíl ještě výraznější. Na našem území byla populační hustota čtyřikrát až desetkrát nižší než v Rakousku.
Ano. Přímo na Znojemsku, mezi Znojmem a Mikulovem, byl rozdíl čtyřnásobný, ale při srovnání například s Třeboňskem byl už desetinásobný. Ale tam k tomu přispívá i vyšší lesnatost.
Podpořte Reportér sdílením článku
Krom jiného se věnuje tématům spjatým se vzděláváním.