Logo

Doteď to zvládaly, mnoho samoživitelek už ale vyčerpalo svoje zdroje

14. listopadu 2022

Před šesti lety si Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová vyrazily na kávu. Na tom by nebylo nic převratného, televizní moderátorky si ale u ní tenkrát řekly, že by rády pomohly pár samoživitelkám. Nakonec jich není jen pár, ale stovky. Fandi mámám se stala respektovanou neziskovou organizací, na kterou se teď v době krize obrací historicky nejvíc maminek. Zároveň ale bojují s největším nedostatkem dárců.

Přibývají vám klientky?

ŽS: Hodně. Začalo to už s covidovou pandemií. Děti zůstaly doma, jejich maminky nemohly do práce, některé o ni přišly, zvýšily se jim náklady.

PKP: Na druhou stranu to byla doba, kdy se o samoživitelkách hodně mluvilo, solidarita byla veliká. Dárců jsme tehdy měli víc než maminek. Vyvěsili jsme na web příběh maminky s prosbou o dary a do týdne jsme ho stahovali, protože je dárci pořídili.

Tipnu si, že teď je situace jiná. Je to tak?

ŽS: Historicky máme v databázi nejvíc samoživitelek a nejméně dárců. Hlásí se nám maminky, které to doteď zvládaly, ale už vyčerpaly své zdroje. Ustály covid, ale ne energetickou krizi a inflaci. Dřív jsme na webu měli maximálně pět příběhů, teď jich tam máme sedmnáct. A dárci jsou vyčerpaní. Daří se nám odbavit menší dary, ale ne ty větší, jako je nábytek nebo spotřebiče.

PKP: V poslední době se nám nedaří zajistit ani oblečení nebo boty pro děti, což ještě před několika měsíci nebyl problém. Je vidět, že lidé sami řeší finanční problémy.

Dokážou si samoživitelky říct o pomoc? Nebojují se studem?

PKP: Spíš se bojí předsudků a reakcí okolí či bývalého partnera, až se jejich příběh zveřejní. Mají strach z odsouzení, zvlášť pokud se v jejich příběhu objevuje alkohol, domácí násilí nebo dluhy. Taky mnohdy zvažují, zda na tom jiné ženy nejsou hůř a jestli si zrovna ony pomoc zaslouží.

Podpořte Reportér sdílením článku