Pečujeme o své děti i staré rodiče, ale na sebe zapomínáme
27. září 2022
Socioložka Lenka Špaková se zabývá takzvanou sendvičovou generací. Jde převážně o ženy ve středním věku, které paralelně řeší péči o děti a stárnoucí rodiče. Lenka pracuje v Centru pro rodinu a sociální péči v Brně. Organizuje workshopy a diskusní pořady, kde radí, jak pomoci lidem, kteří se starají na všechny strany, ale trochu zapomínají sami na sebe.
Před rokem 1989 bylo častější, že bydlelo víc generací pospolu. Takže bylo mnohem snadnější postarat se o babičku nebo dědečka, když bydleli s mladšími členy rodiny v jedné domácnosti. Dnes je takovéhle mezigenerační bydlení spíše ojedinělé, a proto musí pečující dojíždět k rodičům nebo prarodičům, což je časově o dost náročnější. Změnil se také věk prvorodiček. Dříve bylo celkem běžné, že lidé měli děti ve dvaceti, takže ve čtyřiceti už byly děti v pubertě nebo dospělé. Rodiče se tedy nemuseli potýkat s tím, co máme dnes, kdy čtyřicátníci mají malé děti a k tomu řeší péči o seniory.
Pečující mají pocit, že veškerou pomoc musí zvládnout sami, jinak by selhali. Často se s nimi bavíme o tom, že by bylo fajn, kdyby se na tu složitou situaci podívali trochu z odstupu. Promysleli si, co všechno dělají, co musí dělat a co lze delegovat na někoho jiného například v rámci rodiny, anebo se obrátit na sociální služby. Ta pomoc v rámci rodiny může být velmi rozmanitá, například dospívající děti mohou pomoci s nákupem nebo úklidem u prarodičů nebo si s nimi prostě jen tak popovídat.
Situace se pomalu mění, ale určitě u seniorů tenhle problém stále trvá. Pro ně bylo běžné, že se snažili všechno zvládnout na maximum i na úkor fyzického nebo psychického zdraví. Pečující ve středním věku si docela zvykají na to, že má smysl říct si o pomoc, ale mnohdy se setkávají s nepochopením nejen v rodině, ale i ve svém okolí. Lidé jejich postesknutí zlehčují. Říkají jim například „Jasně, taky toho mám hodně“. Nebo „Depky má přeci každý!“. Tyto komentáře nejenže nepomáhají, ale naopak ještě zhoršují pocity pečujícího. V Česku je sice už celkem běžné, že se lidé nestydí říct, že chodí k psychologovi, i přesto však určité stigma kolem duševního zdraví přetrvává.
Radíme hlavně těm, kteří se ocitnou v různých životních situacích. Najednou se musí rychle zorientovat ve zdravotních a sociálních službách. Jenže vyznat se ve změti informací, které jsou dostupné, například na co máte nárok, není zrovna snadné. Někdo se může jakž takž připravit, pokud pečuje o seniora dlouhodobě, ale přibývá případů, kde je změna zdravotního stavu skoro ze dne na den, a tu pomoc potřebujete okamžitě. My jsme primárně v Brně, takže na webu máme adresář služeb u nás ve městě a okolí, ale najdete tam i všeobecné rady, které se hodí komukoli, kdo pečuje. Pokud vím, tak jsme zatím jediná organizace v republice, která se začala zaměřovat vysloveně na pomoc sendvičové generaci.
Většinou se nechtějí odstěhovat z místa, kde žijí dlouhodobě. Leckdy ani nemají, kam by se přestěhovali, protože čekací doba v domovech pro seniory je velmi dlouhá. Rodiny se proto snaží, aby ten jejich blízký mohl co nejdéle zůstat doma, a to se dá zvládnout leda tak, že začnou pomáhat de facto nonstop. Například v rodině mé kolegyně se manželé museli na určitou dobu rozdělit. Manžel se odstěhoval ke své mamince, aby se o ni mohl starat, a manželka zůstala v jejich bytě a pečovala o děti.
Podpořte Reportér sdílením článku
Přednáší o novinářské práci v Česku i v zahraničí, a snaží se motivovat začínající novináře, aby pátrali po inspirativních tématech v minulosti i v současnosti.