Kafka jí řekl: Spal mé texty. Ale Dora neposlechla
17. února 2023
Franz Kafka prožil většinu života v Praze a psal ponuré texty. Tak se většinou mluví o světoznámém literátovi. Americká spisovatelka Kathi Diamant se čtyřicet let věnuje jinému příběhu o Kafkovi. „Jeho poslední láska se jmenovala Dora Diamant. Prožili spolu jedenáct měsíců, plánovali budoucnost. Mnoho let však o Doře nebyly žádné informace. Jsem ráda, že ji mohu představit i v Česku,“ říká spisovatelka, která bude začátkem března přednášet v Brně.
Tuhle otázku dostávám pořád dokola. Chápu, že to lidi zajímá, ale já vlastně nepotřebuji znát odpověď. Mohla bych si udělat DNA test s příbuznými Dory, nemyslím však, že je to potřeba. My už totiž jsme rodina díky tomu, co jsme prožili.
Vlastně jen jednu větu, ale ta mě dost zaujala: „Kafka Doře zemřel v náručí a ona pak spálila jeho texty!“ Přišlo mi, že jsme si v mnoha směrech byly dost podobné. Dora pocházela z židovské rodiny, stejně jako já. Nadchla se pro divadlo a chtěla v něm být nejlepší. A já jsem to tenkrát cítila stejně. Hodně mi pomohlo, když jsem dostala badatelské stipendium v Berlíně a mohla jsem čtyři měsíce prozkoumávat místa, kde Kafka a Dora bydleli v roce 1923. Jednou mě v archivu zaujala nějaká knížka. Druhý den jsem si ji šla vyzvednout a na mém stolku byl vzkaz: „Pokud hledáte něco o Doře, ozvěte se! Laskovi.“ Tak jsem se dostala k rodině Dořina manžela Lutze Laska. Oni mi řekli spoustu zajímavých informací a další jsem zjistila, když se mi v Paříži podařilo objevit Dořin deník. Začala ho psát pár měsíců předtím, než v roce 1952 zemřela.
On řadu let toužil po tom, aby poznal, co skutečně znamená být příslušníkem židovské komunity, a neustále hledal cestu ke svým kořenům. Pětadvacetiletá Dora pro něj představovala opravdové židovství. Vyrůstala v ortodoxní rodině v Polsku, její příbuzní dodržovali židovské zvyky a tradice a vyprávěli si mezi sebou starodávné příběhy. To Kafka z domova neznal. A čím byl on pro ni? Na to je, myslím, snadná odpověď. Muž, který už má ledacos za sebou, a přesně ví, co chce. Dora cítila, že mu může věřit, a chtěla se od něj i něco naučit.
Čerpala jsem nejen z deníku, ale také z jejích dopisů a z rozhovorů s pamětníky, kteří Doru znali. Díky tomu jsem pochopila, proč právě ona byla tím hlavním impulzem, že se Kafka poprvé v životě rozhodl kvůli lásce opustit rodné město. Odstěhoval se z Prahy do Berlína, aby mohl bydlet s Dorou. Často si povídali o tom, co napsal. Dokonce jí předčítal své texty. Nikdy předtím svým přítelkyním nedovolil, aby pomyslně nahlédly do jeho literárního světa. A co bylo také jiné oproti předchozím vztahům – Dora naprosto respektovala jeho životní styl. Kafka se totiž vždycky trápil, jak zkombinovat psaní, které pro něj bylo životně důležité, a partnerský vztah. Měl obavy, že žádná žena nepochopí, co pro něj psaní znamená. Dora tomu rozuměla. Starala se o něj a on o ni. Jejich společný život byl zcela podřízený psaní. Sedávali v jednom pokoji, kde on psal a ona pletla nebo vařila.
V roce 1974 získala bakalářský titul v oboru divadelního umění na Floridské státní univerzitě. Napsala knihu Kafka’s Last Love (Kafkova poslední láska), která vyšla v roce 2003 v USA a v několika jazykových mutacích po Evropě. Kniha je výsledkem dlouholetého výzkumu, který se zabývá posledním vztahem slavného literáta. Kathi Diamant pravidelně přednáší v Americe i v Evropě. V roce 1996 založila Kafka Project, jehož hlavním úkolem je dokumentace osudů Franze Kafky a jeho přítelkyně Dory Diamant.
Do poslední chvíle věřili, že se vypraví do Palestiny a otevřou si tam restauraci. Dora bude vařit a on se vyučí číšníkem, dokonce trénoval nošení talířů. Zleva, zprava žongloval talířem a Dora se zlobila: „Nech už toho, jídlo stydne!“ Když k nim přišel na návštěvu Kafkův nejlepší přítel Max Brod, říkal, že tohle je ten nejšťastnější Franz.
Podpořte Reportér sdílením článku
Přednáší o novinářské práci v Česku i v zahraničí, a snaží se motivovat začínající novináře, aby pátrali po inspirativních tématech v minulosti i v současnosti.