Děti budou číst, když uvidí, že čtou rodiče
9. prosince 2022
Archiv Meander
Majitelka nakladatelství Meander Iva Pecháčková se specializuje na uměleckou dětskou literaturu. Před pár týdny otevřela nedaleko Pražského hradu Centrum české dětské knihy. Chce vybudovat prostor, kde se bude systematicky věnovat dokumentaci dětské literatury a prezentaci současné autorské tvorby.
Od 60. let se v Bratislavě koná Bienále ilustrace, což je mezinárodní výstava ilustrací pro děti a mládež. Organizátoři této akce založili už v roce 1987 velmi zajímavou instituci: Dům umění pro děti BIBIANA, která sídlí v centru slovenské metropole. Dětskému publiku tam představují ilustraci, animaci a celkově umění formou tematických výstav. Po rozdělení Československa zůstala BIBIANA v Bratislavě a v Česku nic podobného nevzniklo. Jsem si jistá, že kdyby taková instituce byla v Praze, stojí se tam fronty. Už před lety mě napadlo, že s Vítem Hermanem, autorem webu Čítárny.cz, který se zaměřuje na dětskou literaturu, založíme něco, jako mají v Bratislavě.
Funguje už od roku 1979 a věnuje se dokumentaci a propagaci dětské literatury. Hodně mě zaujalo, že tam mají dokonce studijní program pro autory, kteří se chtějí specializovat na psaní knížek pro děti a mládež. Institut sice sídlí v Národní knihovně v Oslu, ale funguje jako samostatná organizace, která má dlouhodobou podporu od státu a spolupracuje s pedagogy na všech typech škol i s knihovníky. Podobné instituty dětské literatury jsou po celé Evropě i v zámoří.
Podařilo se nám s týmem spolku Knižní stezka, který jsem založila, získat dvouletý grant od Norských fondů, abychom aspoň něco mohli odstartovat, a postupně chceme sehnat peníze z veřejných zdrojů či od sponzorů. Nyní Centrum sídlí v prostorách našeho bývalého knihkupectví na Jánském vršku na Malé Straně, ale intenzivně sháníme něco většího, ideálně na Praze 1. Chceme pokračovat v tom, co děláme už řadu let. V rámci našeho festivalu Děti, čtete? jsme měli přednášky, workshopy a další akce s autory dětských knížek. Kromě toho máme v plánu vybudovat archiv české autorské tvorby.
Dětská literatura má u nás dlouholetou tradici a dařilo se jí mimo jiné proto, že mnozí autoři byli na seznamu zakázané literatury a mohli publikovat pouze texty pro děti. Do archivu našeho Centra chceme získat knihy, které jsou typické pro konkrétní období. Rozhodně tam budou ilustrace Josefa Čapka, který je mimo jiné autorem několika set knižních obálek, a také knihy, které ilustrovali Toyen, Josef Wenig, Vojtěch Preissler nebo Jan Zrzavý.
Jednala jsem se Zdeňkem Freislebenem, který je ředitelem Památníku národního písemnictví a jeho součástí je právě nové muzeum. Památník organizuje téměř šedesát let soutěž Nejkrásnější kniha roku, kde je jednou z kategorií právě dětská literatura, ale nic jako systematické archivování autorských českých knih dosud v Památníku nefunguje. Určitě s nimi budeme spolupracovat – vždyť první tři ročníky festivalu Děti, čtete? proběhly ve Strahovském klášteře právě ve spolupráci s týmem Památníku.
Vystudovala Vysokou školu ekonomickou. Pracovala na rektorátě Univerzity Karlovy a na Filozofické fakultě UK. V roce 1995 založila nakladatelství Meander, které se specializuje na autorskou tvorbu pro děti a mládež. Organizuje největší pražský literární festival pro malé nečtenáře Děti, čtete?!, který je součástí projektu UNESCO Praha město literatury.
Podpořte Reportér sdílením článku
Přednáší o novinářské práci v Česku i v zahraničí, a snaží se motivovat začínající novináře, aby pátrali po inspirativních tématech v minulosti i v současnosti.