Začátkem roku studenti ani netušili, jaké to je, narychlo opustit domov
30. března 2022
30. března 2022
Jaroslav Mareš
Dějepisářka Jana Galgociová z Gymnázia Polička vede své studenty k aktivnímu zájmu o historii. V lednu s nimi diskutovala nejen o deportacích Židů za druhé světové války, ale také o aktuálním dění v Evropě. Vyzvala je, aby se zamysleli nad tím, co by si vzali, kdyby museli navždy opustit své domovy. Výstava v poličské knihovně začala nedávno – a najednou studenti kvůli dění na Ukrajině vnímají, že tohle už není hra na „kdyby“, ale každodenní realita.
Nejdřív byli úplně zticha. Žádné velké nadšení se nekonalo. Část této skupiny učím už sedm let, za tu dobu k sobě máme hodně blízko, ale i tak jsem podrobně vysvětlovala svůj záměr. Souvisel s happeningem „Pamatuj“, který u nás na škole organizujeme už potřetí. Je to akce, při které si připomínáme osudy československých občanů židovského původu za druhé světové války. Vloni studenti vyhledávali, kde u nás v Poličce bydlely židovské rodiny. A letos jsem chtěla, aby se zamysleli nad tím, jaké to asi je, když musíte odejít z domova a netušíte, zda se někdy budete moct vrátit.
Vyprávěla jsem studentům o tom, co prožívali Židé, kteří se museli před deportací sbalit. Konzultovala jsem téma s Janou Sumičovou, lektorkou vzdělávacího oddělení Památníku Terezín. Ptala jsem se jí, zda existovaly přesné instrukce, co si mají Židé zabalit. Říkala, že hlavní byl váhový limit, protože si mohli vzít maximálně padesát kilo. Slyšela jsem například vyprávění pamětnice, která si myslela, že jede s rodinou do Bad Theresienstadt. Vzala si plesové šaty a stříbrné příbory, ale neměla z čeho jíst…
Řekla jsem jim, ať pečlivě promyslí, co si vzít s sebou, vše si zapisují do deníku a pak nafotí, co by dali do kufru nebo do batohu. Když jsem pak viděla, co vybrali, říkala jsem si, že mohli být trochu praktičtější. Zarazilo mě, že si někdo chtěl vzít dva fény, činky anebo troje různě barevné tenisky. Co mě naopak překvapilo, kolik studentů dalo do zavazadla rodinná fotoalba. Mohlo by se zdát, že už mají fotky hlavně v mobilu, ale řada z nich psala, že jsou pro ně fotky z dětství hodně důležité.
Právě že vůbec ne. Mnoho studentů v denících píše o dění ve světě, a já se ani nedivím. Chodí totiž nejen na hodiny o moderních dějinách, ale také navštěvují společenskovědní seminář, jehož součástí je politologie. Také tam diskutují o aktuálních událostech ve světě, které ale nevnímají jen jako něco, co řeší během výuky. Baví se o těchto tématech i mimo školu.
Podpořte Reportér sdílením článku
Přednáší o novinářské práci v Česku i v zahraničí, a snaží se motivovat začínající novináře, aby pátrali po inspirativních tématech v minulosti i v současnosti.