Jak moderní architektura konečně proniká i na ves
30. září 2021
Reportér 01/2020 · Číslo 6530. září 2021
Reportér 01/2020 · Číslo 65Publicistka Michaela Hečková a fotograf Matěj Chabera vydali knihu Možnosti vesnice, kde představují dvanáct inspirativních příběhů moderní architektury v malých obcích. Popisují, jak se podařilo prosadit ve vsi atypickou prodejnu potravin, kterou obdivují turisté, nebo proč někde pomohlo, že se místem přehnala povodeň.
Po roce 1989 většina obcí řešila základní problémy: kanalizaci, chodníky, novou školku nebo různé majetkové spory. A teprve nyní, po dvaceti a více letech, mají víc času, prostoru a financí na inovativní projekty. Jeden starosta mi s mírnou nadsázkou řekl něco jako: „My jsme tady chodili ve výkalech a neměli jsme čas řešit komunitní slavnosti.“ Vesnice se zkrátka musely k zájmu o současnou architekturu postupně dobrat. Z toho, co jsem za posledních deset let viděla, je mi jasné, že se kvalita života na venkově hodně posouvá.
Snažila jsem se, aby kniha byla vyvážená geograficky, ale i tematicky. Aby tam nebyla třikrát moravská vesnice nebo čtyřikrát obec v Sudetech. Často jsem se setkávala s lidmi, kteří se někam přistěhovali a zajímala je minulost konkrétního místa. Proč tam něco chátrá? Šlo by to opravit? Nebo vybudovat něco nového, kde budou odkazy na genia loci? Spolu s fotografem Matějem Chaberou jsme hledali příklady, kde se kontinuálně věnují změnám a prosazují moderní architekturu. A je jedno, jestli to bude obnova starého mlýna, nebo stavba hypermoderní kapličky. Zajímalo nás, zda existuje vesnice, kde se třeba dvacet let daří prosazovat něco novátorského. Leckdy se totiž stává, že starosta začne projekt, který jde ale k ledu, když ho příště nezvolí.
Možnosti vesnice jsou moje třetí kniha, která se zabývá životem v regionech. Už jsem měla docela konkrétní představu, jak je práce starostů náročná, ale teprve teď mi to došlo naplno. Většinou jsem natáčela rozhovory na radnici, pak jsme se šli se starostou projít a ukazoval mi zajímavosti vesnice, novostavby, rekonstrukce a hlavně věci, které by rád opravil a zařídil v budoucnosti. Každou chvíli ho někdo zastavil a chtěl něco řešit. Je to zkrátka práce na 24 hodin. Možná to je důvod, proč se do vedení obcí nehrne moc žen. Proto jsem chtěla najít aktivní starostku, která se věnuje moderní architektuře.
Nakonec jsou v knize dvě skvělé – Štěpánka Bejčková z Nevřeně na Plzeňsku a Pavla Adamcová z Hodslavic na Novojičínsku.
Byl to pro ně svým způsobem restart, nejen proto, že museli obnovit něco původního, ale také se odhodlali k výstavbě něčeho, co dlouho odkládali.
Na Univerzitě Palackého v Olomouci vystudovala bohemistiku a kulturní studia, na Masarykově univerzitě v Brně teorii interaktivních médií. S Ondřejem Kobzou spolupracovala na projektech Piána na ulici či Poesiomaty. V roce 2017 vydala první autorskou knihu O městech a lidech, o dva roky později následovala kniha 20 000: O místech a lidech, v níž představili současnou architekturu malých českých měst a obcí. V současnosti působí mimo jiné na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
Heřmanice na Frýdlantsku. V 19. století tam byl dost čilý kulturní život a dařilo se obchodu. Jenže v první polovině minulého století se téměř úplně změnila struktura obyvatel – před válkou museli odejít Češi, po válce Němci. V 90. letech se do Heřmanic přistěhoval Vladimír Stříbrný, který už je starostou třetí volební období. Právě díky jeho úsilí se obci dařilo, získali ocenění v krajském kole soutěže Vesnice roku. Ale v roce 2010 velká voda poničila desítky domů. Zpětně to hodnotí tak, že povodeň hodně vzala, ale taky hodně dala – zkušenosti, přátele, kteří si tehdy pomáhali a dodnes se celé jejich rodiny navštěvují. Po povodních se ještě víc zaměřil na identitu obce.
Podpořte Reportér sdílením článku
Přednáší o novinářské práci v Česku i v zahraničí, a snaží se motivovat začínající novináře, aby pátrali po inspirativních tématech v minulosti i v současnosti.