Vymyslel aplikaci, která rozpozná Babišovy potraviny
5. října 2021
Zůstává v anonymitě, říká si jen Midnight Code a naprogramoval mobilní aplikaci Bez Holdingu, která umí v obchodech rozpoznávat podle čárových kódů potraviny pocházející z holdingu premiéra Andreje Babiše a ministra zemědělství Tomana. Po necelém roce má dvacet tisíc aktivních uživatelů.
Svým zaměřením dokáže tato aplikace vzbudit vášně. Jak pozitivní, tak negativní. A zejména těm druhým bych se rád vyhnul.
Martina Vytrhlíka (autora Bez Andreje) neznám osobně, ale česká vývojářská komunita je relativně malá a od kolegů vím, že když vystoupil z anonymity, tak čelil pozornosti, která často nebyla úplně příjemná. Rozhodl jsem se jít opačnou cestou, zachovat si soukromí a jakýsi vnitřní klid. Teď, téměř po roce od první verze, se mi zdá, že to byla správná volba.
Ano. Jednak jako recenze na Google Play, na ně se snažím, pokud je to potřeba, odpovídat. Recenze bývaly hlavně v začátcích hodně kritické. Také dostávám maily. Na ty buď odpovím, anebo je přepošlu přátelům, kteří se starají o data. Sám řeším většinou technické záležitosti, například problémy s fungováním na některých typech telefonů. Typicky na čínských, kde kvůli americkému embargu nemůžou být nainstalované všechny součásti od Googlu, které aplikace potřebuje. A často také odpovídám na otázku, jestli a kdy bude verze pro iPhone.
Autor mobilní aplikace Bez Holdingu chce zůstat v anonymitě, rozhovor proběhl přes e-mail. Midnight Code je přezdívka, kterou používá. Vystudoval obor softwarové a datové inženýrství, v současnosti pracuje jako vývojář korporátního softwaru.
Cílem Bez Holdingu je poskytnout uživatelům informaci o původu výrobku, tedy zejména jestli jeho výrobce patří do holdingu Agrofert současného premiéra. Stačí ji spustit, namířit fotoaparát na čárový kód na zboží a potom si už jenom přečíst na displeji základní informaci o výrobci. Detekuje maso, uzeniny, mléčné a pekárenské výrobky. Pokud aplikace kód nerozpozná, je možné ho ručně přepsat nebo dohledat původ podle oválné produktové značky, kterou musí výrobci povinně uvádět na všech masných a mléčných výrobcích. Aplikace zvládne jak čárové kódy výrobců, tak kódy zboží prodávaného pod privátními značkami řetězců. U privátních značek je trochu potíž, že je řetězce často obměňují a občas se stává, že je aplikace nedokáže identifikovat. Neumí také rozpoznat kódy, které tisknou váhy u pultového prodeje.
Používal jsem už několik let Bez Andreje a stále víc mi vadilo, že není aktualizovaná. Často označovala zboží špatně, nedalo se na ni spolehnout. Nějakou dobu jsem si říkal, že udělat podobnou aplikaci vlastně nemůže být zvlášť složité. Až jsem jednou večer prostě zkusil napsat čtečku čárových kódů, která načtené kódy párovala s daty, provizorně uloženými do paměti telefonu. Samotné skenování v podstatě ani nebylo nutné programovat. Android má v sobě zabudovaný skener, takže stačí použít to, co je v systému už připravené. Funkční prototyp byl hotový během jedné necelé noci. Potom už jsem dělal jenom vylepšování a dával dohromady první opravdová data.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.