Mička fungoval jako letadlo, Arca je černá banka
17. května 2021
Tomáš Binter
Advokát Jan Langmeier zastupuje několik set věřitelů ve dvou velkých firemních bankrotech, ke kterým došlo v letošním roce. Lidé, kteří investovali do dluhopisů skupiny C2H Michala Mičky a směnek Arca Investments Rastislava Veliče a Pavola Krúpy, přijdou zřejmě o miliardy korun.
Dlouhodobě se s kolegy věnujeme insolvenčnímu právu a úpadkům. V rámci toho zastupujeme řadu klientů, kteří v menším měřítku prošli podobnými kauzami, jako je Arca a C2H. Konkrétně jsme zastupovali klienty, kteří investovali do projektu Clever Monitor.
Tu společnost založil Lukáš Hakoš, v minulosti zázračné dítě přes IT, které si prý dopisovalo i s Billem Gatesem. Vystupoval na to téma i v show Jana Krause a na základě podobných mediálních výstupů si založil byznys, který se týkal rozesílání e-mailů. Jen od mých klientů získal řádově desítky milionů korun. Bylo to klasické schéma: uvěříte tomu, dáte menší částku, vrátí se vám, dáte víc, zase se to vrátí a pak dáte maximum, začnou problémy a přestanou se vracet peníze.
Setkal jsem se v zastoupení klientů s panem Hakošem a dozvěděl jsem se od něj obecné informace, že to řeší, že má výborného auditora a právníky, všechno bude v pořádku. Chtěli jsme po něm řešení, a to nepřišlo. Nakonec jsme podali trestní oznámení, ale ještě než to začala policie šetřit, tak pan Hakoš, který v té době dlužil na všechny strany, spáchal sebevraždu. Dvě jeho firmy skončily v insolvenci a nic v nich není. Slavný software za desítky milionů není, žádný zpeněžitelný majetek se nedohledal. Tím to fakticky skončilo.
Shodou okolností stejní klienti nainvestovali do směnek skupiny Arca Investments. Tím, že se v kauze Clever Monitor poučili, co se může s jejich investicemi stát, tak v okamžiku, kdy začala mít Arca někdy loni v květnu potíže, nechtěli vyčkávat, aby přišli o desítky milionů.
Advokát a společník v kanceláři Langmeier & Co., insolvenční správce se zvláštním povolením. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2012 složil advokátní zkoušky, od roku 2015 je insolvenčním správcem. Je členem mezinárodní organizace INSOL Europe, evropské organizace sdružující profesionály v oblasti úpadku, insolvence a obnovy společností.
Je to průšvih za dvacet až třicet miliard korun. Samotná Arca Investments má podle insolvenčního návrhu závazky přes osmnáct miliard, ale k tomu připočtěte dalších více než 200 dceřiných firem. Řada z nich vydávala další dlužnické cenné papíry, dluhopisy, spořicí produkty a směnky. Je to však hrubý odhad, nejsou k dispozici konsolidované účetní závěrky ani za rok 2019.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.