Průvodkyně Saharou: Návod na ultimátní štěstí je blud
29. října 2021
Češi vyrážejí hledat do pouště sami sebe. „Občas je to dřina, občas děsivé, ale občas krásné a radostné,“ říká Bohdana Kabátová, která odešla z manažerského světa a provází skupiny poutníků mimo civilizaci, jen s beduíny a velbloudy.
Protože mně samotné Sahara hodně změnila život. V poušti jsem si ostatně přišla na to, že tam mám vodit lidi.
Ano, blížila se mi čtyřicítka, když jsem se cítila na svém pracovním, kariérním i životním vrcholu. Přesto mi v životě něco nesedělo, vnímala jsem potřebu životního přechodu. A zjistila jsem, že existují takové poutě.
Sahara mě překvapila hlavně tím, že tam nejde mít žádné plány ani představy. Na své pouti jsem začínala z bodu nula: s otázkami, co je můj život, kdo jsem, kam mířím, co chci, co je moje a co není moje.
Vůbec nic. Neviděla jsem smysl skoro v ničem. Třeba, že jsem skvělá máma, skvělá partnerka, že jsem ředitelka firmy. Začala se mi rozpadat osobnost, kterou jsem čtyřicet let pečlivě budovala. Bála jsem se rozpadu a rozkladu svého vnitřního světa, ale cítila jsem, že je nutný, abych se ve svém životě mohla posunout dál. Objevilo se velké prázdno, kdy bylo těžké opouštět představy o sobě samé.
Za pár týdnů tam poletím po sedmé. Většinou trvá putování dva týdny, ale loni na podzim jsem tam byla s více skupinami, takže na pět týdnů. Jezdíme do Tuniska na jaře a na podzim, poutě pořádáme spolu s jejich zakladatelkou u nás Terezou Černohorskou a jejím manželem Martinem. Ten tam odletěl s chlapama zrovna tento víkend.
Podpořte Reportér sdílením článku
Začínal v deníku MF DNES.