Napiš mě, napiš mě, napiš mě! Inspirace autorky dětských knížek
15. února 2021
archiv Daniely Fischerové
Básnický svět Daniely Fischerové je plný hravých nápadů i vytříbených jazykových hříček. „Ale tomu přece děti nebudou rozumět,“ je podle ní nejhloupější námitka redaktorů a dramaturgů tvorby pro děti. „Děti přece jsou zvyklé nerozumět světu,“ namítá držitelka Ceny Českého PEN klubu.
Inspirace přichází sama, kdykoli, kdekoli. Proto s sebou všude nosím notýsek a tužku. Třináct let jsem na Literární akademii učila tvůrčí psaní a studentům jsem vtloukala do hlavy, že kdo nebude mít notýsek, toho odmítám učit. Kdo chce být spisovatelem, musí chodit s otevřenýma očima i ušima. I nejhorší zápisník je lepší než nejlepší paměť. V metru člověk na vedlejším sedadle řekne hezkou repliku, spadne vám kaštan na hlavu nebo vám někdo vypráví hospodskou historku. Hned s tím do zápisníku! Nebo do mobilu. Jinak si za týden na to už ani nevzpomenete.
Co rok, to jeden. U počítače mám velikánskou bednu od bot plnou notýsků. Vedu si je od svých 19 let. Jsou to takové pohlednice z pravěku. A vždycky, když začínám psát něco většího, se těmi notýsky prohrabu. Ještě se mi nestalo, aby mě zradily. Vždycky se tam najde nápad, který jsem dávno zapomněla a dnes bych ho už nevymyslela.
Ráda bych, ale na mou duši nemám na to čas. Kdysi dávno jsem podstoupila psychoterapeutický výcvik a tam nás naučili si každý večer napsat nejdůležitější informaci dne. Pro vás nejdůležitější, takže klidně třeba „Nechala jsem se ostříhat“. Je zajímavé se tím po letech probírat. S úžasem zjišťujete, co vám tehdy připadalo důležité. Taky vás to učí psát o podstatných věcech, ne o každodenním balastu.
Čtu teď úžasnou třísvazkovou knížku, je to deset kilo literatury, od izraelského historika Yuvala N. Harariho o dějinách člověka. Doslova to hltám a stále zapapírkovávám, oblepuji barevnými papírky. Včera jsem si udělala poznámku o ultraortodoxních Židech v Izraeli. O šábesu nesmějí pracovat. Jedno z pravidel jim zakazuje dokonce i trhat toaletní papír, i to je definováno jako práce. Pravověrný Žid si musí natrhat papírky už v pátek. To je krásná informace, ne?
To si pamatuji úplně přesně. Stála jsem na přechodu, čekala na červenou a najednou se mi v hlavě ozvalo: „Mně se tak stejská, že nemám pejska.“ Nevím, odkud to přišlo, ale to je přesně ten šťastný moment, kdy se v mysli ozve „cink“ a objeví se veršík. Zapíšete si ho a potom na tom nápadu několik dní pracujete. Zkoušíte to tak a onak, básničku tesáte, hoblujete, šmirglujete, tady přidáte slabiku, tam uberete řádku.
Podpořte Reportér sdílením článku
Několik let žila v Paříži, aktuálně přispívá do různých českých časopisů.