Rodina popálené Natálky má stále strach. Plot a rolety by zajistily větší bezpečí
11. srpna 2023
11. srpna 2023
Letos v květnu vyšli z vězení dva ze čtyř mužů odsouzených v roce 2009 za žhářský útok ve Vítkově na Opavsku. Tři zápalné lahve tehdy v rodinném domku nejvážněji zranily dvouletou Natálku. Rodina se z Vítkova přestěhovala jinam, obavy ale nezmizely. „Nabídla jsem jim, že uspořádám sbírku na rolety a plot, aby měli větší pocit bezpečí,“ říká Magdalena Pospíchalová, která rodině už několik let dobrovolně pomáhá.
Hned jsem volala Anně Sivákové, mamince Natálky. Chtěla jsem vědět, jak to celé prožívají, a ptala jsem se, zda jim nemohu nějak pomoct. Bylo cítit, že celá rodina má strach. Ani ne tak z těchto dvou konkrétních mužů jako z toho, co se bude dít, jaký veřejný zájem to vzbudí či zda to zase neaktivizuje neonacistickou scénu. Taky to samozřejmě vyvolalo vzpomínky a hněv na to, co jim ti muži provedli.
Probační služba je předem kontaktovala, takže věděli, že se to může stát, ale nevěděli kdy. To, že jsou muži z vězení venku, se dozvěděli až z médií. A samozřejmě je hned začali bombardovat novináři. Nějaká redaktorka u nich dokonce zaťukala doma na dveře.
Mohli jsme udělat víc. Já sama jsem se to dozvěděla až z médií. Nutno říct, že tento okruh lidí jsou de facto dobrovolníci, tedy lidi, kteří se sami nabídli, že budou rodině oporou, a už řadu let jim skutečně pomoc poskytují. Třeba zmocněnec rodiny Markus Pape, který se dlouhodobě věnuje rasismu a diskriminaci a taky násilným útokům neonacistů. Je to novinář z Německa, který už dlouho žije v Česku. Začal rodině pomáhat záhy po útoku.
Tenkrát jsem se z médií dozvěděla, že se rodině rozbilo auto a oni tím pádem nemají jak jezdit s Natálkou do Ostravy na kontroly do nemocnice. V té době mě napadlo, že bych mohla uspořádat benefiční koncert a výtěžek z něho jim věnovat. Vybralo se tehdy 63 tisíc korun a za to se auto opravdu koupilo.
Ano, ještě před koncertem jsem za nimi jela, abych se jim představila. Do rodiny mě uvedl právník Pavel Uhl (syn Petra Uhla a Anny Šabatové – pozn. aut.), který byl během soudního procesu právním zástupcem dětí a dokazoval zejména to, že šlo o rasově motivovaný zločin, což soud nakonec uznal. Pavel Uhl, který je dodnes zmocněncem, je můj dlouholetý rodinný známý, takže mi s rodinou domluvil setkání. Vyprávěla jsem jim, co dělám, že už roky pomáhám uprchlíkům a taky že jsem z Litvínova, kde je velká romská komunita, a to, s čím se potýkají, dobře znám.
Podpořte Reportér sdílením článku
Sleduje sociální problematiku a zajímají ji osudy těch, kteří neměli ve svých životech takové štěstí jako většina z nás.