Podnikatelé z Prahy dali světu kryptopeněženku
6. srpna 2023
Reportér 08/2023 · Číslo 108Podnikatelé z Prahy dali světu kryptopeněženku
6. srpna 2023
Reportér 08/2023 · Číslo 108Podnikatelé z Prahy dali světu kryptopeněženku
„Chceme dát jedincům skutečnou finanční svobodu,“ říkají Marek Palatinus a Pavol Rusnák – dvě legendy, které zná bitcoinová komunita spíše pod jejich přezdívkami Slush a Stick. Kryptoměnoví průkopníci před deseti lety založili skupinu SatoshiLabs, která na okraji Prahy vyrábí „specializované počítače“ nazývané Trezor, což jsou světově oceňované hardwarové bitcoinové peněženky. V roce 2021 přesáhl obrat jejich firmy Trezor 1,4 miliardy, čistý zisk překonal 583 milionů.
Byť mnozí už o bitcoinu minimálně slyšeli, pro některé je představa nutnosti jakési hardwarové peněženky pro uchování nejslavnější kryptoměny světa značně abstraktní pojem. „Kdybych měl Trezor, naši kryptopeněženku, nějak popsat, je to vlastně specializovaný počítač, který uchovává právo nakládat s bitcoinovým účtem,“ vysvětluje Marek „Slush“ Palatinus v sídle firmy v pražské Libni.
Abyste se ke svým bitcoinům dostali, potřebujete speciální privátní digitální klíč. „Trezor slouží jako hardware, který tento virtuální klíč uchovává v bezpečí. Je to taková oplocená zahrada, která se o váš klíč hezky stará a dává pozor, aby ho nikdo neukradl,“ doplňuje.
Ke vzniku oné pomyslné zahrady přitom vedla dlouhá cesta. Marek s Pavolem se v roce 2011 náhodou potkali na jedné pražské bitcoinové akci hackerské laboratoře Brmlab. „Oba jsme řešili problém, kdy jsme jako uživatelé bitcoinu nedokázali komfortně zabezpečit své privátní klíče. Uvědomovali jsme si, že my jakožto počítačoví experti si to nakonfigurovat dokážeme, ale normální lidé těžko, což brání rozšíření bitcoinu,“ vzpomíná Pavol „Stick“ Rusnák. To je pak dovedlo k závěru, že musí vytvořit vlastní hardwarovou peněženku.
„Hodně jsme váhali, jestli do toho jít. Marek v roce 2012 odletěl na bitcoinovou konferenci do Londýna. Řekli jsme si, že jestli nikdo na podobném konceptu nepracuje, tak to zkusíme,“ vypráví Stick. Zjistili, že nepracoval – a tak vznikl první prototyp Trezoru a o rok později i technologická skupina SatoshiLabs.
Začátky byly skutečně punkové. „První elektronickou desku do Trezoru jsem navrhoval sám a byl to můj první a poslední počin na poli hardwaru,“ vzpomíná Pavol. První prodaná peněženka na světě s názvem Trezor Model One vznikla před deseti lety. Už necelý rok nato jich lidé objednali přes dva tisíce a oba zakladatelé se rozhodli otevřít e-shop.
Podpořte Reportér sdílením článku
Píše o politice, zejména o Spojených státech.