Logo

Enzymy, kvašení, holub, bylinky. To je Štangl

Post Image

Enzymy, kvašení, holub, bylinky. To je Štangl

Play icon
16 minut
Šéfkuchař Martin Štangl.

foto Tomáš Binter

Hlíva královská, houbový čaj, kaštanové miso – tedy kvašené ochucovadlo z kaštanů. Hovězí garum, což je fermentovaná omáčka z kousků masa. Nebo holub s černým česnekem. Taková netradiční a netradičně připravená jídla se podávají v právě otevírané restauraci Štangl, jejímž šéfkuchařem je Martin Štangl. Nový podnik skupiny Ambiente v pražském Karlíně do určité míry rozvíjí restauraci Eska, již také vedl Martin Štangl. Velkým tématem nového podniku je ekologie.

Dali byste si poštovního holuba s lilkem, černým česnekem a bobulemi? Zkusili byste mladý, „výhonkový“ květák se syrovátkou, křenem a drožďovým miso, což je – jednoduše řečeno – kvašená pasta používaná v japonské kuchyni?

Právě takové pokrmy, zaměřené na ingredience z divoké přírody, na lokální suroviny a na neobvyklé kombinace bude v pražském Karlíně nabízet nově otevíraný podnik nazývaný Štangl.

Restaurace není zajímavá jen poněkud výstředně vypadajícími pokrmy; ne zcela obvyklé je i to, že se jmenuje podle svého šéfkuchaře Martina Štangla.

Právě Martin Štangl dodává podniku, který bude nabízet pouze degustační menu v rámci „finediningové“, tedy špičkové zážitkové gastronomie, hlavní náboj. „Téměř vše lze zpracovat,“ vysvětluje pětačtyřicetiletý Martin Štangl s tím, že mezi priority podniku patří ekologie.

A ještě jedna věc je na restauraci pozoruhodná: podnik vzniká v rámci skupiny Ambiente v rekonstruovaných prostorách Esky: oceňovaná restaurace dlouho patřila mezi jeden ze symbolů hipsterského Karlína. A Martin Štangl byl šéfkuchařem Esky, jeho jméno tak zůstává tím, co vlastně spojuje rozdvojení prostoru, v části totiž nadále zůstává původní bistro s pekárnou.

Přečtěte si také

Jak a proč vlastně restaurace Štangl vznikla?

Do určité míry se to váže k rozhodnutí Martina Štangla žít mimo Prahu. Od svých třiceti let dojíždí do práce z Čeřenic, vesničky vzdálené šest kilometrů od Sázavy – řeky i města. „Cítil jsem, že musím utéct z Prahy. Nechtěl jsem sedět doma u televize, přitahovala mě příroda,“ říká Martin, který, jak už jsme naznačili, při vaření s oblibou používá divoké rostliny. Se svou ženou, s níž ho pojí nejen práce pro skupinu Ambiente, ale také vztah k přírodě, prodali byt v Praze a koupili dům u Sázavy. „Manželka odtud pochází. Narazili jsme na inzerát, že se prodává malý penzion v Čeřenicích, nejstarší dům ve vsi, tak jsme se do něj nastěhovali,“ vysvětluje.

To ovšem také znamená, že šéfkuchař tráví hodinu na cestě do i z Prahy. Dlouhou dobu, po kterou dojíždí, ovšem vyrovnává skutečnost, že může za městem sbírat byliny, objevovat neobvyklé plody přírody a na vlastní kůži vnímat proměny vegetace během roku. Aby mohl právě s takovými surovinami experimentovat, otevírá se nyní restaurace, která plně odráží jeho rukopis.

Podpořte Reportér sdílením článku