Logo

Jak dostat Babiše ze hry? Dvě party, jistota žádná

Post Image

Jak dostat Babiše ze hry? Dvě party, jistota žádná

Play icon
23 minut

foto Profimedia.cz

Jak mohly v české politice vzniknout dva opoziční bloky? Vliv měly velké předloňské demonstrace na Letné, situace se různě měnila, chvíli byla ve hře koalice STAN a ODS, klíčový byl úspěch spojenectví v loňských krajských a senátních volbách. Jednání o společném postupu neprobíhala kvůli vzájemným křivdám, předsudkům a individualitám jednoduše. A porážka Andreje Babiše dnes sice vypadá pravděpodobněji než před rokem, ale jistá určitě není.

Tuhle větu bychom si před pár měsíci netroufli ani vyslovit, natož napsat: Andrej Babiš nemusí vyhrát říjnové sněmovní volby a jeho ANO může skončit v opozici. Po úspěchu opozičních stran v krajských i senátních volbách loni na podzim a neschopnosti Babišova kabinetu zvládnout pandemickou krizi už to však tak smělé tvrzení není.

Poprvé po dlouhých sedmi letech se stalo, že se v únoru v průzkumu veřejného mínění objevil v čele volebního modelu někdo jiný než hnutí ANO – totiž koalice Pirátů a Starostů. Šlo o průzkum jedné agentury a zdaleka to neznamená, že tahle opoziční koalice určitě zvítězí. Výsledek voleb bude samozřejmě záležet na mnoha okolnostech. Například jestli se do sněmovny dostanou Babišovi nynější levicoví partneři, tedy sociální demokraté a komunisté. Jak nakonec dopadne dlouhodobě posilující Okamurova SPD. A hlavně – jak se zachová prezident Zeman, jemuž vyprší mandát za dva roky a pro něhož se tak může jmenování příští vlády stát posledním velkým politickým divadlem ve funkci – tudíž se dá čekat, že si ho užije.

Rozhodující též bude, jestli se v případě dostatečného zisku poslaneckých křesel budou schopni domluvit na společné vládě hlavní lídři dvou opozičních koalic – Petr Fiala (ODS s TOP 09 a lidovci) a Ivan Bartoš (Piráti se Starosty). Šéfové ODS a Pirátů sice dnes říkají, že kompromisu budou schopni, ale stále je obtížné si něco takového představit.

Profesor Fiala je důstojný konzervativní padesátník – někdejší rektor Masarykovy univerzity, který nechce křičet, bouchat do stolu a podléhat emocím. Prezentuje se coby uvážlivý člověk, jenž se rozhoduje po důkladném promyšlení všech faktů.

Druhým lídrem je naopak rozevlátý čtyřicátník Bartoš s neobvyklým účesem, charismatem i politickým talentem. Je plný energie a nechce opakovat chyby „boomerů“, jak mladí Piráti říkají svým politickým předchůdcům s odkazem na anglický termín popisující starší generaci.

Podpořte Reportér sdílením článku