Uslyšel jsem hlas a nohy se podlomily
13. listopadu 2016
Reportér 11/2016 · Číslo 27Onoho říjnového odpoledne se mu svíral hlas. „Je to nejdrastičtější rozhovor, jaký jsem kdy komu poskytl,“ řekne později a vůbec si nebude jistý, jestli udělal dobře. Ale stalo se. Vyrazili jsme s Josefem Formánkem na Milešovku a on vyprávěl, jak se mu v posledním roce zašmodrchal život.
Ze všech českých spisovatelů má Josef Formánek nejraději Otu Pavla, který se zapsal do dějin nejen nádhernými knihami, ale taky tragickými činy – roku 1964 zapálil statek nad Innsbruckem, neboť chtěl zničit ďábla.
Josef Formánek kdysi dostal pero, kterým Ota Pavel psával, a když na něj před rokem promluvil Bůh, pero zahodil do škarpy. Nic sice nezapálil, ale činy, které prováděl, jsou jenom stěží pochopitelné.
Ten příběh se těžko vypráví, poslouchá i píše, ale začněme třeba tam, kde začíná pro mě – před lovosickým vlakovým nádražím, kam přijíždí Josef Formánek ve starém Saabu: „Nejlepší bude,“ zdraví, „když si všechno řekneme při výšlapu na moji milovanou Milešovku.“
V chalupě na jejím úpatí žije.
Když vedl v devadesátých letech časopis Koktejl, býval ještě městským člověkem – a vlastně někým úplně jiným než dnes. Příšerně pil. „Dokázal jsem propít půl milionu za rok,“ přiznává zbytečně, protože tohle vím. Před třemi lety v léčebně přestal, ale dnes jsme se sešli kvůli událostem, o nichž zatím vědí pouze jeho nejbližší a o kterých se něco dozvědí čtenáři románu Dvě slova jako klíč.
Podpořte Reportér sdílením článku
Autor velkých rozhovorů a reportáží s velmi dobrodružnou povahou.