PODCAST: Rád se ptám starých lidí, ti se nebojí mluvit upřímně, říká novinář Daniel Kaiser
1. prosince 2021

PODCAST: Rád se ptám starých lidí, ti se nebojí mluvit upřímně, říká novinář Daniel Kaiser
1. prosince 2021
PODCAST: Rád se ptám starých lidí, ti se nebojí mluvit upřímně, říká novinář Daniel Kaiser
archiv
„Často si vzpomenu třeba na rozhovor se slavným sovětským disidentem Vladimirem Bukovským,“ říká v dalším díle podcastu HoRe! kolega Daniel Kaiser, který je posledních sedm let redaktorem Týdeníku Echo a sám sebe definuje jako „příznivce klasického liberalismu, který se s postupujícím věkem dostává na lehce konzervativnější pozice“.
Echo nedávno pod jménem Proměny světa vydalo knižně padesátku rozhovorů, přičemž autorem většiny z nich je právě padesátiletý Kaiser, který pokračuje ve vyprávění: „Bukovskij strávil polovinu mládí buď v sovětských kriminálech, psychiatrických léčebnách, nebo v pracovních táborech, ale roku 1976 byl vyměněn za chilského politického vězně (komunistu Luise Corvalána), a od té doby žil v britské Cambridgi.“
Tam Daniel Kaiser Bukovského několikrát navštívil, a nakonec spolu udělali dlouhý rozhovor: „Bukovskij na tom už nebyl dobře, měl za sebou těžkou operaci srdce i podezření z přechovávání dětské pornografie, ačkoliv od toho byl soudně očištěn. Každopádně na mě udělala silný dojem deziluze toho starého pána. Kdysi až rodokapsově bojoval za to, aby se jeho země přiblížila Západu, v mládí chodíval Moskvou a považoval se za výsadek v nepřátelském území, ale posledních zhruba patnáct let života měl pocit, že se tomu kdysi vysněnému Západu čím dál víc odcizuje, protože současný Západ se přestává zajímat o svobodu.“
Rozhovory se starými lidmi dělá Daniel Kaiser často a rád. „Kariérně už nemají co ztratit a říkají si, co chtějí – týká se to třeba velkého tématu změny klimatu, kdy můžou staří vědci mluvit jinak než ti mladí, kteří usilují o granty nebo o profesuru.“
Mnoho rozhovorů dělá Kaiser s německými osobnostmi, protože má pocit, že je pro nás sledování situace v sousedním Německu důležitější než například v Rusku. „Při výběru rozhovorů do knihy jsem překvapeně zjistil, že snad polovina vlivných německých osobností, se kterými jsem mluvil, se dřív nebo později dostala do potíží. Samozřejmě ne kvůli mně, ale z toho důvodu, že se poslední dobou výrazně posunul německý názorový mainstream a tytéž názory, které byly před deseti lety relevantní a akceptované, jsou už považovány za extrémní.“
Celý rozhovor si poslechněte buď přímo zde, nebo ve všech podcastových aplikacích.
Podpořte Reportér sdílením článku
Autor velkých rozhovorů a reportáží s velmi dobrodružnou povahou.