Epos o poškozování cizí věci
8. listopadu 2020
Reportér 11/2020 · Číslo 75Epos o poškozování cizí věci
8. listopadu 2020
Reportér 11/2020 · Číslo 75Epos o poškozování cizí věci
Z LISTOPADOVÉHO VYDÁNÍ. Paragraf 257 znali dobře porevoluční sprejeři: týkal se poškození cizí věci. Osmatřicetiletý umělec Epos 257 patřil k zásadním postavám českého graffiti a dodnes se při svých akcích pohybuje na hraně zákona. Na veřejnosti vystupuje s maskou, ale teď ji na chvíli odkládá a vypráví svůj příběh. Mluví třeba o tom, jak hledal jídlo v kontejnerech a zároveň se hrabal v igelitce plné bankovek. Při jeho slovech občas zatrne. „Ale když už takhle mluvím,“ uvažuje Epos, „asi bych nic důležitého zamlčet neměl.“
Šedin jsem jim bohužel způsobil spoustu. Nevím. Ve třeťáku mě třeba vyhodili z gymplu… Ono zase nešlo o takové překvapení, protože já byl problémové dítě snad vždycky a už ve třetí třídě na základce mě přeřadili do jiné školy – ještě s pár klukama jsme oslovovali třídní učitelku poměrně vulgárními termíny, což se nesetkalo s úspěchem. Ale tehdy aspoň moje máma, která mimochodem taky učila na základce, uznala, že si ta naše třídní o nadávky koledovala; že to byla fakt kráva.
Tam byla potíž v obrovském množství absencí, protože od patnácti už jsem chodil malovat vagony metra. Standardně jsem míval dvojku, někdy i trojku z chování, a tak mě nejdřív jen podmínečně vyloučili: ovšem s tím, že jestli budu mít ještě jednu neomluvenou hodinu, tak konečná. Opravdu jsem se to snažil držet…
Nepřestal. Vždycky jsem počkal, až rodiče usnou, vyplížil se z bytu, barvy si vzal dole v baráku z rozvodné elektrické skříňky, odjel třeba na Zličín, na Kačerov nebo na Českomoravskou, domů se vrátil v pět, na dvě hodiny zalezl do postele a pak šel do školy.
Je to zvláštní: jednou jsem výjimečně přišel domů nezkouřenej a máma se pak ptala, jestli mi něco není, že prý vypadám divně… No nic – jak jsem doma skoro nespal, doháněl jsem to ve škole s hlavou položenou na lavici, angličtinář mi za to jednou napsal neomluvenou hodinu, a to byla za gymplem tečka.
Haha, to teda jo, jsem věčný student: dokonce i teď, ve svém věku, dělám doktorandské studium na AVU. Vzpomínám, že po tom vyhazovu z gymplu jsem chvíli pracoval v reklamce a vytáčelo mě, že pořád sedím u počítače. Já potřeboval makat rukama, být součástí města a spoluvytvářet jeho příběh. Což pro mě tehdy znamenalo sprejování, zatímco dnes jsou to větší, promyšlenější akce, ale podstata zůstává stejná.
Podpořte Reportér sdílením článku
Autor velkých rozhovorů a reportáží s velmi dobrodružnou povahou.