Logo

Co považujete za svůj největší životní objev?

​​​​​​​​​​​​​​<b style="font-size:30px;color:#F37B2D">Ondřej Neff</b></big><br /> <b>Spisovatel a publicista</b><br /> Klasik české sci-fi literatury, v roce 1996 založil internetový deník Neviditelný pes.
​​​​​​​​​​​​​​Ondřej Neff Spisovatel a publicista Klasik české sci-fi literatury, v roce 1996 založil internetový deník Neviditelný pes.

Že jsem byl blbec

Každým rokem se přesvědčuji o správnosti svého optimisticko-pesimistického teorému. Když mi bylo třicet, říkal jsem si, jaký jsem byl ve dvaceti letech blbec. Ve čtyřiceti mi napadlo, co jsem to byl za pitomce ve třiceti. V padesáti jsem se hrozil nad mírou své blbosti ve čtyřiceti. V šedesáti, to jsem nad svou troublostí v padesáti trnul. Teď po sedmdesáti je mi krušno, co jsem to byl v šedesáti za pitomce. Já se s tím svěřil paní docentce Hrdličkové, bylo jí tenkrát devadesát: paní docentko, ono to někdy skončí? Vlídně na mě pohlédla a zavrtěla hlavou. Ne, pane Neffe, pravila, tak to bude pořád.

​​​​​​​​​​​​​​Radek Mikuláš Geolog V Geologickém ústavu se zabývá studiem biogenního přepracování hornin, paleobiologií a geomorfologií.

Pochopil jsem pískovec

Zjistil jsem, že čím větší tíha spočívá na kusu pískovce, tím je ten pískovec pevnější – a pak mi dala smysl i moje předchozí pozorování pískovcových skal. Kdybych se pískovci zabýval jako vědec, stěží bych na to přišel, já ale po skalách lezl a za chybu bych mohl zaplatit zdravím. Naučil jsem se vnímat skálu nejen pohledem, ale i hmatem a sluchem. V převedení těchto znalostí do vědeckého jazyka jsem pilný nebyl, mým hlavním oborem je paleobiologie, ale zpětně zjišťuji, že zhruba dvacet let, až donedávna, jsem byl jediný, kdo měl o vzniku typických tvarů pískovců realistické představy.

​​​​​​​​​​​​​​Helena Fulková Bioložka a genetička Jako první z Česka naklonovala myš, klonování hlodavců je přitom velmi obtížné.

Neřeknu

Mou situaci vystihuje citát ze seriálu Sherlock, který se vztahuje k faktu, že Země obíhá okolo Slunce. Watson: Nedůležité? To je látka základní školy. Jak tohle můžete nevědět? Sherlock: No, kdybych to někdy věděl, vymazal bych to… Vzhledem k tomu, že první, co mě u vaší otázky napadlo, se citátu blíží, nemohu přiznat, o co vlastně jde. Je to jen o stupeň míň trapné, a kdyby se to někdo dozvěděl, musím vrátit všechny tituly, ceny a stipendia. To je důvod, proč se bez mučení o mém největším životním objevu nikdo nedoví.

​​​​​​​​​​​​​​Michal Hrůza Zpěvák Před dvaceti lety se prosadil se skupinou Ready Kirken, nyní má Kapelu Hrůzy.

Harmonie

Víte, co považuju za vůbec největší objev svého života? Harmonii. Neustále se rozvíjející stav vědění a cítění samotného bytí. Uvědomění si pohybu myšlenek a úhlů pohledů. Hledání způsobů, jak se vyvarovat chyb, které občas děláme všichni. No a s tím souvisí také odpuštění… Co se týká citů, emocí, které jsou nepochybně důležité, fascinující je právě propojení obou veličin. Celé to nazýváme jediným slovem: Harmonie.

Podpořte Reportér sdílením článku